منوی دسته بندی

چه وقایعی در آینده در انتظار شغل برنامه نویسیست؟

طی سال های 2020 و 2021، با شیوع ویروس کرونا، بسیاری از مشاغل و کسب و کارها دچار رکود و عقب گرد موقتی شدند، اما در این میان بعضی مشاغل و در رأس آن ها شغل برنامه نویسی نه تنها دچار رکود و عقب گرد نشد، بلکه رشد قابل توجهی نیز داشت.

جالب است که بدانید بر اساس گزارش منابع رسمی درخواست استخدام برای برنامه نویسان در سطوح مختلف، در حوزه هایی نظیر مراقبت های بهداشتی، مخابرات، رسانه/سرگرمی، بخش های بانکداری، خدمات مالی و بیمه (BFSI)، از سال 2020 تا کنون بیش از 50 درصد رشد داشته است.

آگاهی از همین آمار و ارقام کافیست، تا کنجکاو شویم که بدانیم شغلی که در شرایط شیوع ویروس کرونا، تا این اندازه رشد و پیشرفت داشته است، در آینده ای که شرایط برای همۀ دنیا بهتر خواهد شد، چه چشم اندازی را تجربه خواهد کرد.

به همین خاطر پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

برنامه نویسی

چه فضای شغلی ای در آینده در انتظار برنامه نویسان است؟

دنیای برنامه نویسی دنیایی شگفت انگیز و غیر قابل پیش بینیست. بسیاری از افراد پیش از این که وارد این حرفه شوند، به آن به مثابه یک شغل خشک و غیر منعطف با فضایی خاکستری نگاه می کنند.

این در حالیست که تجربۀ عملی برنامه نویسی، در همان ماه های اول آموزش، به افراد ثابت می کند که وارد کهکشانی بی انتها از هیجان و شگفتی شده اند.

اما با تغییراتی که هر روزه جهانِ ما را با خود همراه می کند، برنامه نویسی نیز دائم دستخوش تغییرات و دگرگونی هایی می شود.

حتما مطالعه کنید: آیا یادگیری برنامه نویسی سخت است؟ ( چگونه آن را آسان تر کنیم)

 به همین خاطر بسیاری از کارشناسان این حوزه بر این باورند که فضای شغلی برنامه نویسی در آینده ای نزدیک وقایع هیجان انگیزی را تجربه خواهد کرد.

در ادامه به این وقایع خواهیم پرداخت:

بیشتر برنامه نویسان جذب صنایع بزرگ و در حال رشد خواهند شد

صنایع مالی یکی از اولین حوزه هایی بود که به برنامه نویسان توجه ویژه ای کرد و متوجه کارکرد بی نظیر برنامه نویسان در این حوزه شد.

توانایی برنامه نویسان در ارائه نرم افزارهایی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها، قابلیت پیش بینی و همچنین پیشگیری از ضرر و زیان های مالی، باعث شد که صنایع مالی بتوانند به سود آوری های ارزشمندی دست یابند.

به همین جهت تلاش کردند که رابطه خود را با حوزه برنامه نویسی و تحلیل داده، بیش از پیش مستحکم نمایند.

به مرور و به تدریج، حضور برنامه نویسان در صنایع مرتبط با فناوری و تکنولوژی، قوت بیشتری گرفت. تا جایی که امروزه جامعۀ بزرگی از برنامه نویسان در این حوزه مشغول به کار شده اند.

در گزارشی که اخیرا توسط Deloitte Access Economics منتشر شده، ادعا شده که در حال حاضر 76 درصد از کسب و کارهای دنیا تصمیم دارند که طی دو سال آینده سرمایه گذاری های خود را در بخش برنامه نویسی و تحلیل داده افزایش دهند.

دنیای برنامه نویسی

در این میان صنایع بزرگ و در حال رشد، تمایل بیشتری نسبت به سایر کسب و کارها به این موضوع نشان داده اند، بنابراین می توان به راحتی پیش بینی که حجم زیادی از نیروهای برنامه نویس طی سال های آینده، جذب صنایع بزرگ جهان خواهند شد.

از دست ندهید: اگر این ویژگی ها را دارید بهتر است برنامه نویس نشوید

زیرساخت های ابری بزرگتری در راه است

رایانش ابری و کارکرد آن برای پایگاه‌های اطلاعاتی، سرورها، نرم‌افزار ها و تجزیه و تحلیل داده هاست که به افراد و کسب‌وکارها اجازه می‌دهد فایل‌ها را در پایگاه‌های اطلاعاتی ابری ذخیره کرده و به دلخواه آنها را بازیابی کنند.

از طرفی ارائه‌دهندگان بزرگ خدمات رایانش ابری مانند Google Cloud Platform، Amazon Web Services و Microsoft Azure نیازهای فزاینده‌ای مبتنی بر فضای ابری برای یادگیری ماشین، ذخیره‌سازی داده‌ها و همچنین تجزیه و تحلیل آن ها دارند.

بر اساس گزارش اخیر O’Reilly، 88 درصد از سازمان‌های بزرگ دنیا، از نوعی زیرساخت ابری استفاده می‌کنند و بیشتر سازمان‌های مورد بررسی قصد دارند ظرفیت ابری خود را در طول سال های آینده افزایش دهند.

برای تجربۀ این توسعه چشمگیر در حوزه رایانش ابری، این نیروهای برنامه نویس و تحلیل گران داده هستند که بیش از هر نیروی دیگری می توانند شرکت های را به اهدافشان برسانند.

بنابراین در این حوزه نیز اتفاقات بزرگی در انتظار برنامه نویسان است.

یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، عرصه هایی برای نوآوری

هوش مصنوعی به هوش انسانی، شبیه‌سازی‌شده و برنامه‌ریزی‌شده در ماشین‌ها اشاره دارد. سوی دیگر این ماجرا، یادگیری ماشین است که به کاربرد هوش مصنوعی پرداخته و به سیستم‌های مختلف، اجازۀ پیشرفت می دهد.

بر اساس مقاله اخیر فوربس، 28 درصد از خانه‌های ایالات متحده آمریکا، تا سال 2021 به لطف یادگیری ماشین و هوش مصنوعی و البته به لطف برنامه نویسان، هوشمند شده اند.

این فرآیند هوشمند سازی در سال های آینده با نوآوری های بیشتری همراه بوده و برنامه نویسان بیشتری را به سوی خود جذب خواهد کرد.

با این همه پتانسیل، جای تعجب نیست که شغل برنامه نویسی توسط بسیاری از کارشناسان به عنوان «جذاب‌ترین شغل قرن بیست و یکم» نامیده شود.

آینده برنامه نویسی

بدون شک با نیازهای دائماً در حال تغییرِ جهان و شکل گیری چشم اندازهای جدید در حوزۀ دیجیتال، شغل برنامه نویسی در سال های آینده از رونق و شهرت بسیار بیشتری بهره مند خواهد شد.

پیش بینی می شود انقلاب های بزرگی به دست برنامه نویسان رقم خواهد خورد که تا زمان وقوعشان، جزئیات و چند و چونِ آن برای هیچ یک از ما قابل پیش بینی نیست.

بنابراین پیشنهاد می کنیم، اگر به تازگی پا به دنیای برنامه نویسی گذاشته اید، خودتان را برای این تحولات شگفت انگیز آماده نمایید.

برای مشاوره و ثبت نام در بوت کمپ های مکتب شریف کافیست روی دکمه زیر کلیک کنید

همچنین پیشنهاد می کنیم که مطالعه مقاله چرا برنامه نویسی یک مسیر مطمئن شغلیست؟ را نیز از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *