منوی دسته بندی

چرا برنامه نویسی یک مسیر مطمئن شغلیست؟

بسیاری از افراد زمانی که تصمیم به انتخاب برنامه نویسی به عنوان یک حرفه و شغل می گیرند به عوامل مختلف و متفاوتی فکر می کنند.

عواملی مانند درآمد، امنیت شغلی، امکان استخدام، شرایط کاری و … همه و همه موضوعاتی هستند که در ابتدای کار، توسط افراد مورد بررسی قرار می گیرد.

اما یکی از ویژگی هایی که برنامه نویسی را به عنوان یک شغل، از بسیاری دیگر از مشاغل متمایز و مجزا می کند، اطمینان از مسیر و آیندۀ شغلی آن است.

حتما اگر پای صحبت افراد با تجربه در حوزه برنامه نویسی نشسته باشید، این جمله را از زبان آن ها شنیده اید که ” بازار برنامه نویسی همیشه پر رونق است”. اما چه چیزی باعث می شود که همگان برنامه نویسی را یک مسیر مطمئن شغلی بدانند؟

در ادامه به بخشی از این عوامل خواهیم پرداخت.

دنیای واقعی امروز، مرز باریکی با دنیای دیجیتال دارد

اگر به کارهایی که در طول یک صبح تا شب انجام می دهید، فکر کنید، متوجه می شوید که در طول روز بسیاری از فعالیت‌ هایتان با دنیای دیجیتال گره خورده است.

از احوالپرسی با دوستان و آشنایان گرفته، تا پیگیری اخبار، مشاهده اسناد، بررسی وضعیت ترافیک، اطلاع رسانی ها، سفارش اقلام مورد نیاز و… .

با وقوع انقلاب دیجیتال که از چند دهۀ پیش در زندگی انسان ها رقم خورده است، دیگر دور شدن از فضای دیجیتال نه تنها راحت نبوده بلکه زندگی روزمره مان را هم با سختی ها و دشواری هایی مواجه خواهد کرد.

در شرایطی که واقعیت دنیای دیجیتال، چیزی بیش از اعداد صفر و یک و عبارات و کدهای دستوری نیست، این برنامه نویسان هستند که به مانند یک مترجم، زبان این کدها و اعداد و ارقام را برای ما ملموس و ساده و قابل فهم می کنند.

بنابراین عملا بدون حضور برنامه نویسان، دنیای دیجیتال برای ما هیچ فایده و کارکردی نخواهد داشت.

به همین خاطر است که به اذعان تمامی کارشناسان این حوزه، برنامه نویسی یکی از آن دسته شغل هاییست که نمی توان هیچ تاریخ انقضایی برای آن در نظر گرفت. از همین رو هر روزه شاهد افزایش نیاز به استخدام نیروهای متخصص و کارآزموده در حوزه برنامه نویسی هستیم.

حتما بخوانید: اگر فکر می کنید برای برنامه نویس شدن به مدرک دانشگاهی نیاز دارید این مطلب را بخوانید

نیازهای دیجیتال بشر در حال افزایش است

این روزها فرقی نمی کند که در کجای دنیا زندگی می کنید، اروپا، آمریکا، آسیا و … . مردم در همه جای دنیا در حال تجربه مداوم تغییر در سبک زندگی شان هستند.

شاید تا 10 سال پیش برای همه مان دور از ذهن بود که بتوانیم از روی کاناپه منزلمان با دوستان یا اعضای خانواده مان در اقصی نقاط دنیا، تماس تصویری بگیریم و به کمترین هزینه با هم صحبت کنیم.

یا شاید باورش برایمان سخت بود که صبح ها برای نان صبحانه، نیازی به بیرون رفتن از خانه نداشته باشیم و تنها با چند کلیک بتوانیم انواع نان تازه را به شکل انلاین سفارش دهیم و خیلی زود درب منزل تحویل بگیریم.

اما به لطف برنامه نویسان، این تغییرات مطلوب هر روز در حال وقوع هستند تا کمی از دغدغه های زندگی مدرن و صنعتی را برای ما کم کنند.

نکته جالب توجه اینجاست که با وجود تمام این تغییر و تحولات، همواره شاهد ظهور نیازهای جدیدی نیز هستیم که برنامه نویسان را به تلاش برای ارائه برنامه ها، سایت ها و اپلیکیشن های جدیدتر هدایت می کند.

بنابراین بایستی بگوییم، تا زمانی که توقعات بشر از دنیای دیجیتال پا برجاست، همچنان چراغ اتاق کار برنامه نویسان روشن است.

برنامه نویسی برای همه است و در عین حال برای هیچکس نیست

البته این ویژگی تنها مختص برنامه نویسی نیست ولی می توان آن را یکی از نقاط قوت این شغل به شمار آورد.

استخدام برنامه نویسان در همه جای دنیا امری عادیست. چون تمامی نظام های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، هنری، مردمی و … برای ادامه کار و حفظ حیات خود ، وابسته به فضاهای دیجیتال هستند.

این در حالیست که برنامه نویسان یکی از کلیدی ترین گروه ها برای ایفای نقش در فضای دیجیتال هستند.

بنابراین همیشه و همواره نیاز به حضور و استخدام نیروهای متخصص و کارآزموده در حوزه برنامه نویسی وجود خواهد داشت.

برنامه نویسی حوزه های متنوعی برای فعالیت دارد

یکی از ویژگی هایی که شغل برنامه نویسی را به یک گزینه اطمینان بخش برای افراد تبدیل کرده است، تنوع حوزه های کاریِ آن است.

به این معنا که افراد می توانند بنابر علایق، استعدادها و اهداف خود، در یکی از حوزه های بک اند، فرانت اند، فول استک و یا سایر حوزه های برنامه نویسی مشغول به کار شوند.

همین تنوع و آزادی انتخاب در زمینه برنامه نویسی، این اطمینان خاطر را به شما می دهد که قرار نیست یک شغل تکراری و ملال آور را تجربه نمایید.

از دست ندهید: پیش نیازهای ورود به دنیای برنامه نویسی

برنامه نویسی همیشه درآمد ایده‌آلی دارد

زمانی که افراد برنامه نویسی را به عنوان شغل آینده خود انتخاب می کنند در واقع این ضمانت را به خودشان می دهند که همواره از سطح درآمدی مطلوبی برخوردار خواهند بود.

استخدام به عنوان یک برنامه نویس، در اغلب کشورهای دنیا، فرصت های درآمدی ایده آلی را در مقابل افراد قرار می دهد.

درست است که برخی از کشورها از نظر سطح پرداخت به برنامه نویسان، شرایط بهتری را دارند اما در سایر کشورهای دنیا هم نظیر کشور خودمان، برنامه نویسان همواره یکی از بهترین گروه های درآمدی در میان مشاغل مختلف هستند.

با توضیحات ارائه شده اکنون شاید شما هم به این باور رسیده باشید که برنامه نویسی یکی از مطمئن ترین مسیرهای شغلیست که می تواند انتظارت شما را از شغل و حرفه آینده تان برآورده نماید.

برای آشنایی بیشتر با مسیر شغلی برنامه نویسی، خواندن مقالۀ بعد از فارغ التحصیلی در مکتب، در چه شغل هایی می توانیم مشغول به کار شویم؟ را به شما پیشنهاد می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *