منوی دسته بندی

‌نقشه راه 9 مرحله‌ای برای یادگیری برنامه نویسی

یادگیری برنامه نویسی

وقتی حرف از یادگیری برنامه نویسی به میان می‌آید، بسیاری از افراد گمان می‌کنند که با دنیای مرموز و پیچیده‌ای طرف هستند. کدهای برنامه‌نویسی‌ در واقع پلی بین رایانه و انسان هستند که می‌توانند ارتباط بین این دو را تسهیل کنند. برای درک این موضوع فقط کافیست که بدانیم برنامه‌ نویسی چیست؟

بسیاری از مردم برای شروع یادگیری برنامه نویسی معمولا یک زبان برنامه‌نویسی محبوب را انتخاب کرده و شروع به مطالعه و آموزش در آن حوزه می‌کنند. اگر بخواهید بدانید راه‌های مختلف یادگیری چیست، بایستی به روش‌هایی نظیر خودآموزی، شرکت در دوره ‌های کوتاه مدت و حضور در بوت‌کمپ‌های برنامه‌نویسی اشاره کنیم.

به ندرت پیش می‌آید که برنامه‌نویسان مبتدی، یادگیری برنامه نویسی را بر اساس یک نقشه راه و یا یک دید کلی نسبت به دنیای برنامه‌نویسی شروع کنند. به همین خاطر، آن دسته از برنامه‌نویسانی که می‌دانند هدفشان از یادگیری چیست و در دنیای برنامه‌نویسی به دنبال چه چیزی هستند، ترتیب یادگیری زبان های برنامه نویسی را را رعایت کرده و خیلی زودتر از سایرین می توانند به نتایج دل‌خواهشان دست پیدا کنند.

در این مقاله، بنا داریم که شما را با یک نقشه راه 9 مرحله‌ای برای یادگیری برنامه نویسی آشنا کنیم. بسیاری از برنامه‌نویسان حرفه‌ای، برای یادگیری برنامه نویسی از صفر، از این مراحل عبور کرده و به همین خاطر نسبت به سایرین توانسته‌اند پیشرفت بیشتر و سریعتری داشته باشند.

هر یک از مراحل این مقاله یکی از موضوعات ضروری برای یادگیری برنامه ‌نویسی را مورد بحث قرار می دهد. موضوعاتی که آشنایی با آن‌ها در ابتدای سفر برنامه‌نویسی، برای هر فردی بسیار سودمند است.
پیش از هرچیز، نگاهی کلی به این مراحل 9 گانه خواهیم داشت.

نقشه راه 9 مرحله‌ای برای یادگیری برنامه نویسی از صفر تا صد

این مراحل به صورت خلاصه عبارتند از:

 1. آشنایی با کامپیوتر
 2. آشنایی با فضای اینترنت
 3. یادگیری زبان انگلیسی
 4. تایپ ده انگشتی
 5. آشنایی با مفاهیم ریاضی
 6. انتخاب بهترین زبان برنامه‌نویسی
 7. آشنایی با حوزه الگوریتم
 8. آشنایی و شناخت ساختمان داده
 9. مهارت‌های مرتبط با تجزیه و تحلیل و درک مساله

بدون مقدمه، سراغ این مراحل می‌رویم.

گام اول: آشنایی با کامپیوتر

اگر شما هم به دنبال پاسخ این پرسش هستید که در حوزه کدنویسی، اولین مرحله یادگیری چیست، خوب است که بدانید آشنایی با کامپیوتر و روش‌های کار با آن، اولین گام برای یادگیری برنامه نویسی است؛ اما منظورمان از آشنایی با کامپیوتر در حد حرفه‌ای و کاملا پیشرفته نیست.

آشنایی با کامپیوتر برای برنامه نویسی

همین که بدانید نسخه ویندوزتان کدام است، چطور باید نرم‌افزارهای مختلف را نصب کرده و یا از آن‌ها استفاده کنید، برای شروع یادگیری برنامه نویسی کافیست. اگر بخواهیم به صورت موردی به نرم‌افزارهای پرکاربرد کامپیوتر اشاره کنیم، نرم‌افزار office یکی از آن‌هاست که اکثر افراد آشنایی نسبی با آن دارند.

بنابراین توصیه می‌کنیم که در طی مدت زمان یادگیری برنامه نویسی، مهارت‌های پایه کار با کامپیوتر را هم بیاموزید تا در فرآیند یادگیری کدنویسی دچار مشکل نشوید. خوشبختانه مهارت‌های مرتبط با کامپیوتر، در اثر استفاده مکرر، خیلی زود برای افراد نهادینه شده و پس از آن به سادگی می‌توانند از پس کار با کامپیوتر حتی تا سطوح پیشرفته‌تر هم برآیند.پ

گام دوم: آشنایی با فضای اینترنت

دومین مرحله برای یادگیری چیست؟ در پاسخ به این سوال باید به سراغ اینترنت برویم. در دنیای امروز که حضور اینترنت در زندگی آدم‌ها به موضوعی غیرقابل اجتناب تبدیل شده است، آشنایی با اینترنت و کارکردهای آن برای هر مهارتی ضرورتی است.

برنامه‌نویسان باید توانایی خوبی برای کار با اینترنت، سرچ کردن و همچنین حضور در جوامع مجازی داشته باشند. هر برنامه‌نویسی ممکن است در حین کدنویسی به سوالات و ابهاماتی برخورد کند. بهترین مرجعی که برنامه‌نویسان را در کوتاه‌ترین زمان به پاسخ سوالاتشان می‌رساند، جوامع مجازی است.

هر زبان مجازی انجمن‌ها و جوامعی دارد که در فضای مجازی تشکیل شده و فعالان آن زبان را دور هم گرد آورده است. برنامه‌نویسان از سرتاسر دنیا، می‌توانند در این فضاهای مجازی سوالات و ابهامات خود را مطرح کرده و در کوتاهترین زمان ممکن به پاسخ سوالاتشان برسند. بنابراین اگر فرد برنامه‌نویس تسلط کافی را به اینترنت و کارکردهای آن نداشته باشد، قطعا دچار چالش‌های زیادی خواهد شد.

اهمیت کار با اینترنت در دنیای برنامه‌نویسی به حدی است که دسترسی داشتن به اینترنت یکی از اولیه‌ترین اصول یادگیری برنامه نویسی به شمار می‌رود. بنابراین برای شروع یادگیری برنامه نویسی حتما باید به این مهارت مسلط شویم.

گام سوم: یادگیری زبان انگلیسی

سومین مرحله یادگیری چیست؟ در سومین مرحله به یادگیری زبان انگلیسی می‌رسیم. برنامه‌نویسان در هرکجای دنیا که باشند باید تسلط خوبی بر زبان انگلیسی داشته باشند. این که می‌گوییم تسلط بر زبان انگلیسی، به این معنی نیست که تمامی علاقه‌مندان به برنامه نویسی باید در حوزه گرامر و مکالمه زبان انگلیسی مهارت کامل داشته باشند. بلکه آشنایی با زبان انگلیسی در حد متوسط، برای شروع کار کافی است.

نیاز به زبان انگلیسی در برنامه نویسی

نکته مهمی که درباره این مهارت وجود دارد، این است که برنامه‌نویسان باید رفته رفته توانایی‌های خود را در عرصه زبان انگلیسی بالا برده و دایره لغات تخصصی‌شان را گسترش دهند. در ادامه به دلایل اهمیت زبان انگلیسی برای برنامه‌نویسان اشاره خواهیم کرد.

 • گستردگی زبان انگلیسی
  زبان انگلیسی به عنوان زبان اصلی ارتباطی در سراسر دنیا شناخته می‌شود. بیش از 1.5 میلیارد نفر در جهان به انگلیسی صحبت می‌کنند. این زبان در کشورهای توسعه یافته، مانند آمریکا، انگلستان، کانادا و استرالیا، رایج‌ترین زبان دوم است. بنابراین می‌توان گفت که بهترین راه یادگیری برنامه نویسی، داشتن تسلط بر زبان انگلیسی است.
 • منابع آموزشی
  حدود 62٪ از محتواهای آموزشی و تدریس آنلاین برنامه‌نویسی در دنیا به زبان انگلیسی است. برای یادگیری برنامه‌نویسی، دسترسی به این منابع بسیار مهم است.(در مورد این که بهترین روش یادگیری برنامه نویسی چیست، حتما در مقاله‌ای دیگر به طور مفصل صحبت خواهیم کرد.)
 • انجمن‌ها و جوامع برنامه‌نویسان
  انجمن‌هایی مانند GitHub و Stack Overflow به زبان انگلیسی فعالیت می‌کنند. اینجا می‌توانید با دیگر برنامه‌نویسان ارتباط برقرار کنید و از تجربیات آن‌ها استفاده کنید. بنابراین، تقویت زبان انگلیسی برای تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای ضروری است.

مطالب مرتبط: برای یادگیری برنامه نویسی میتوانید در بوت کمپ های برنامه نویسی مکتب شریف شرکت کنید.

گام چهارم: تایپ 10 انگشتی

برای برنامه نویس شدن چهارمین مرحله یادگیری چیست؟ شاید برایتان جالب باشد اگر که بگوییم در این مرحله از ترتیب یادگیری برنامه نویسی، باید سراغ تایپ 10 انگشتی برویم. اما چرا مهارت تایپ 10 انگشتی برای برنامه‌نویسان ضروری است؟

این مهارت به چند دلیل برای برنامه‌نویسانی که قصد یادگیری برنامه نویسی از پایه را دارند، مفید است:

 • سرعت و دقت
  با تسلط بر تایپ 10 انگشتی، می‌توانید سرعت تایپ خود را افزایش داده و به میزان قابل توجهی در زمانتان صرفه‌جویی کنید.
  برنامه‌نویسان معمولا باید مقدار زیادی کد را تایپ کنند. سرعت در تایپ کردن می‌تواند به بهبود بهره‌وری کمک کند. همچنین، دقت در تایپ نیز برای اجتناب از اشتباهات در کدهای نهایی بسیار مهم است. تایپ 10 انگشتی، علاوه بر سرعت، باعث افزایش دقت شما نیز می‌شود.
 • تمرکز
  تایپ 10 انگشتی باعث می‌شود توجه شما به جای کیبورد به صفحه مانیتور باشد، همین موضوع تا حد خیلی زیادی مانع از اشتباهات در حین تایپ شده و نتیجه کار را ایده‌آل‌تر می‌کند.
 • مهارت‌های زبان انگلیسی
  برنامه‌نویسان باید مستندات، کامنت‌ها و پیام‌های خود را به زبان انگلیسی بنویسند. تایپ 10 انگشتی به برنامه‌نویسان کمک می‌کند تا به شکل سریع و دقیق، مطالب مدنظرشان را به زبان انگلیسی تایپ کنند.
  بنابراین، برنامه‌نویسانی که تایپ 10 انگشتی را به خوبی می‌آموزند، در تایپ کد، مستندات و ارتباطات خود موفق‌تر خواهند بود. فراموش نکنید که یادگیری تایپ 10 انگشتی برای بسیاری از افراد، در شروع یادگیری برنامه نویسی، کار دشواری است اما به محض این‌که این مهارت را بیاموزید در مدت کوتاهی می‌توانید روی آن مسلط شده و کارایی خود را ارتقاء دهید.
  میلیون‌ها انسان در سرتاسر دنیا این مهارت را دارند، بنابراین برای شما هم یادگیری تایپ 10 انگشتی کار دشواری نخواهد بود.

  گام پنجم: آشنایی با مفاهیم ریاضی

  در دنیای برنامه‌نویسی پنجمین مرحله یادگیری چیست؟ در این مرحله باید پا به عرصه ریاضیات بگذاریم. این که می‌گوییم ریاضیات، منظورمان فرآیندهای پیچیده ریاضی نیست. به نظر کسانی که تجربه کار در حوزه برنامه‌نویسی را دارند، آشنایی با ریاضیات برای برنامه‌نویسان، در سطح مطالبی که در دوران دبیرستان تدریس می‌شود، کافی است.

  ریاضی در برنامه نویسی

  شاید برایتان جالب باشد اگر که بدانید ریاضیات و برنامه‌نویسی ارتباط چندان زیادی با هم ندارند. اما برای برنامه‌نویسانی که تصمیم دارند نرم‌افزارهای مرتبط با ریاضیات را طراحی کنند، آشنایی با این علم، ضرورت بیشتری دارد. در غیر این صورت در مورد ریاضیات در برنامه‌نویسی جای هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد.
  اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که می‌خواهید مهارت‌های ریاضی خود را تقویت کنید، این راهکارها می‌تواند برایتان مفید باشد.
 • یادگیری مفاهیم ریاضی
  اگر مهارت‌های ریاضی‌تان ضعیف است، می‌توانید از کلاس‌های ریاضی عمومی یا خصوصی استفاده کنید. مفاهیمی مانند ماتریس‌ها، گراف‌ها، نظریه اعداد و جبر خطی برای برنامه‌نویسی بسیار مفید هستند.
 • حل مسائل
  یک راه برای تقویت مهارت‌های ریاضی، حل مسائل مرتبط با برنامه‌نویسی است. می‌توانید مسائل ساده‌تر را روی کاغذ حل کنید یا حتی آن‌ها را به کد بنویسید. مثلاً محاسبه شاخص توده بدنی (BMI) با استفاده از فرمول‌های ریاضی می‌تواند یک شروع خوب باشد.
 • کار با الگوریتم‌ها
  درک الگوریتم‌ها و منطق برنامه‌نویسی نیز نیازمند دانش ریاضی است. اگر بتوانید مسائل الگوریتمیک را درک کنید، می‌توانید بهترین راه ‌حل‌ها را در حوزه برنامه‌نویسی پیدا کنید.
 • پروژه‌های عملی
  برای تثبیت مفاهیم، به پروژه‌های عملی بپردازید. از مفاهیم ریاضی در پروژه‌های برنامه‌نویسی استفاده کرده و تجربه کسب کنید.
  به یاد داشته باشید که هر فردی ممکن است نقاط ضعف و قوتی در این حوزه داشته باشد اما با تلاش و تمرین، می‌توانید مهارت‌های ریاضی‌تان را تقویت کنید.

بیشتر بخوانید: بوت کمپ برنامه نویسی چیست؟

گام ششم: انتخاب بهترین زبان‌ برنامه‌نویسی

انتخاب مناسب‌ترین زبان برنامه‌نویسی، گام مهم دیگری است که در مسیر یادگیری برنامه‌نویسی باید برداشته شود. اگرچه ممکن است که توصیه‌های خاصی را از اطرافیانتان دریافت کنید که شما را تشویق به انتخاب یک زبان و یا منصرف از زبان دیگر می‌کند؛ اما در نهایت این شما هستید که بهتر از هرکسی می‌توانید بفهمید که زبان برنامه‌نویسی مناسب برایتان کدام است.

در ادامه برخی از مهم‌ترین فاکتورهایی که می‌تواند به شما در انتخاب بهترین زبان برنامه‌نویسی کمک کند را معرفی می‌کنیم.

 1. هدف از یادگیری
  قبل از انتخاب زبان، باید هدف‌تان از یادگیری را مشخص کنید. آیا قصد دارید یک برنامه‌نویس فول استک شوید؟ می‌خواهید وب‌سایت بسازید؟ یک اپلیکیشن موبایل را توسعه دهید یا به تحلیل داده‌ها بپردازید؟ هر کدام از این هدف‌ها، نیاز به یادگیری زبان‌های مختلف دارند.
 2. پشتیبانی و جامعه
  زبان‌های محبوب‌تر معمولاً دارای جامعه‌های بزرگ و پشتیبانی فعال‌تری هستند. انتخاب زبانی که دارای منابع علمی غنی و جامعه فعالی است، می‌تواند به شما در مسائل مختلف کمک کند.
 3. سطح دانش برنامه‌نویسی
  زبان‌های مختلف سطوح مختلفی از پیچیدگی را دارند. اگر شما یک برنامه‌نویس مبتدی هستید، انتخاب زبانی با نحوه نوشتن ساده‌تر می‌تواند مناسب باشد.
 4. کارایی و بهینه‌سازی
  برخی از زبان‌ها از نظر عملکرد بهینه‌تر هستند. اگر پروژه‌تان نیاز به کارایی بالا دارد، انتخاب زبانی با اجرای سریع‌تر می‌تواند مناسب باشد.
 5. مناسبت با دامنه مسئله
  برخی زبان ‌های برنامه نویسی برای دامنه‌های خاصی مناسب‌تر هستند. مثلاً برای تحلیل داده‌ها، یادگیری پایتون مناسب است، در حالی که برای توسعه بازی‌ها، C++ یا Unity کارآمد‌تر هستند.
 6. منابع آموزشی
  انتخاب زبانی که منابع آموزش برنامه نویسی زیادی دارد، می‌تواند به شما در یادگیری بهتر و عمیق‌تر کمک کند.
 7. توسعه‌پذیری
  زبان‌هایی که از امکانات مدرن و توسعه‌پذیری خوبی برخوردارند، برای پروژه‌های بلندمدت مناسب‌تر هستند.
 8. تطابق با تیم توسعه
  اگر در یک تیم کار می‌کنید، انتخاب زبانی که تیم شما با آن آشنا است، می‌تواند مفید باشد. این امر باعث می‌شود که تیم بهتر بتواند با هم کار کرده و فعالیت خود را توسعه دهد.
 9. هماهنگی با برنامه‌ریزی‌های آینده
  انتخاب زبانی که برای برنامه‌ریزی‌های آینده‌تان مناسب باشد، می‌تواند زمینه‌ای برای توسعه شما فراهم کند. بنابراین به دنبال زبانی باشید که شما را به اهدافتان نزدیک‌تر می‌کند.
 10. منابع و کتابخانه‌ها
  برخی زبان‌ها دارای کتابخانه‌های قدرتمندی هستند که می‌توانند در توسعه هر پروژه‌ای مفید باشند. این نکته را نیز در نظر بگیرید.
 11. تجربه شخصی
  تجربه شخصی شما نیز می‌تواند در انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی تأثیر داشته باشد. زبانی که با آن احساس راحتی می‌کنید، می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. مثلا اگر با python یا جاوا اسکریپت آشنایی نسبی دارید، این زبان ها می‌تواند انتخاب مناسبی برایتان باشد.
 12. آزمون و خطا
  در نهایت، همیشه می‌توانید با آزمون و خطا، زبان‌های مختلف را امتحان کنید. انتخاب زبانی که با آن بهترین نتیجه را می‌گیرید، بهترین گزینه برای شما است. به عنوان مثال اگر درآمد برنامه نویسی، به عنوان یک فاکتور مهم برای شما مطرح است، انتخاب زبانی که بازار کار بهتری دارد، مناسب‌ترین انتخاب برای شماست.

گام هفتم: آشنایی با حوزه الگوریتم

الگوریتم در یادگیری برنامه نویسی یکی از اصول اولیه و مهم است که می‌تواند فرآیند برنامه نویسی را برای افراد ساده‌تر کند. به طور خلاصه، الگوریتم نوعی دستورالعمل است که کامپیوترها برای حل مسائل از آن‌ها استفاده می‌کنند.

آموختن الگوریتم‌ها به عنوان یکی از حروف الفبای برنامه نویسی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ به این دلیل که یادگیری عمیق الگوریتم به ما کمک می‌کند مشکلات و مسائل برنامه‌نویسی را به سادگی برطرف کنیم. الگوریتم‌ها نه تنها در برنامه‌نویسی بلکه در هر موضوعی که نیاز به حل مسئله خاصی باشد به ما کمک خواهند کرد.

مهارت های مورد نیاز یادگیری برنامه نویسی

به طور کلی، الگوریتم‌ها دستورالعمل‌هایی هستند که کامپیوترها برای حل مسائل از آن‌ها استفاده می‌کنند. این دستورالعمل‌ها به زبانی تبدیل می‌شوند که برای کامپیوتر قابل فهم باشند، اما باید به یاد داشت که الگوریتم‌ها در برنامه‌نویسی، کدهای کامپیوتر نیستند. آن‌ها با همان زبان محاوره انسان‌ها نوشته می‌شوند.
با یادگیری الگوریتم‌ها، برنامه‌نویسان می‌توانند بهترین راه‌حل‌ها را برای مسائل مختلف پیدا کنند و به طور کلی فرآیند برنامه‌نویسی را بهبود بخشند.

بیشتر بخوانید: آیا برای برنامه نویس شدن به ریاضیات نیاز دارید؟

گام هشتم: آشنایی و شناخت ساختمان داده

مرحله بعدی برای یادگیری چیست؟ دراین مرحله به ساختمان داده میرسیم. ساختمان داده‌ها یکی از مفاهیم کلیدی در علم کامپیوتر و برنامه‌نویسی به شمار می‌آید. این مفهوم به ما کمک می‌کند داده‌ها را به صورت منطقی و سازمان‌یافته ذخیره کرده و از آن‌ها بهره‌برداری کنیم. این موضوع برای برنامه‌نویسان دارای مزایای مهمی است:

 1. کارآمدی در عملیات
  با استفاده از ساختمان‌های داده، می‌توانیم عملیاتی مانند جستجو، افزودن، حذف و تغییر داده‌ها را به صورت کارآمد انجام دهیم.
 2. حافظه بهینه
  ساختمان‌های داده به ما امکان مدیریت بهینه حافظه را می‌دهد. به عبارت دیگر، می‌توانیم داده‌ها را با حداقل مصرف حافظه ذخیره کنیم.
 3. سرعت اجرا
  استفاده از ساختمان‌های داده مناسب، باعث افزایش سرعت اجرای برنامه‌ها می‌شود.
 4. کاربرد گسترده
  ساختمان‌های داده در حل مسائل مختلف مانند پردازش تصویر، مهندسی نرم‌افزار، داده‌کاوی و بسیاری دیگر از زمینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 5. مهارت‌های مورد نیاز در مصاحبه‌های استخدامی
  در مصاحبه‌های استخدامی، معمولاً سوالات مرتبط با ساختمان‌های داده مطرح می‌شود. به همین دلیل، آشنایی با این مفهوم برای برنامه‌نویسان بسیار حیاتی است.
  به طور خلاصه، یادگیری ساختمان داده‌ها به برنامه‌نویسان کمک می‌کند تا برنامه‌های بهتری بنویسند و ساده‌تر از پس مشکلات برآیند.

گام نهم: یادگیری مهارت‌های مرتبط با تجزیه و تحلیل و درک مساله

داشتن مهارت درک مسئله و قدرت تجزیه و تحلیل برای برنامه‌نویسان بسیار ضروری است. یکی از فواید یادگیری برنامه نویسی این است که به افراد کمک می‌کند تا مسائل پیچیده را به صورت منطقی و سازمان‌یافته تجزیه و تحلیل کرده و راه‌حل‌های بهینه را پیدا کنند.
در زیر به برخی از مزایای این مهارت‌ها می‌پردازیم:

 1. تشخیص مسئله
  برنامه‌نویسان با درک دقیق مسئله، می‌توانند بهترین راه‌حل‌ها را پیدا کنند. این توانایی به آن‌ها کمک می‌کند تا مسائل را به صورت دقیق تعریف کرده و به سوالات مرتبط با آن‌ها پاسخ دهند.
 2. تجزیه و تحلیل منطقی
  برنامه‌نویسان با تجزیه و تحلیل منطقی مسائل، می‌توانند به راحتی به جزئیات و جوانب مختلف مسئله بپردازند. این توانایی به آن‌ها کمک می‌کند تا راه‌حل‌های موثر و کارآمد را پیاده‌سازی کنند.
 3. توانایی در حل مسائل پیچیده
  برنامه‌نویسان با تجربه در حل مسائل پیچیده، می‌توانند به سرعت راه‌حل‌های مناسب را پیدا کنند و به بهبود کارایی برنامه‌ها کمک کنند.
 4. مهارت‌های مورد نیاز در مصاحبه‌های استخدامی
  در مصاحبه‌های استخدامی، معمولاً سوالات مرتبط با تجزیه و تحلیل مسئله مطرح می‌شود. به همین دلیل، آشنایی با این مهارت‌ها برای برنامه‌نویسان بسیار حیاتی است.
  به طور کلی، توانایی درک مسئله و تجزیه و تحلیل به برنامه‌نویسان کمک می‌کند تا به راحتی به راه‌حل‌های مناسب دست پیدا کنند.
  اکنون که با مراحل 9 گانه یادگیری برنامه نویسی آشنا شدید، نوبت به آن می‌رسد که نگاهی هم به مهارت‌های نرم مورد نیاز برنامه‌نویسان بیاندازیم.

برای یادگیری برنامه نویسی نیاز به چه مهارت‌های نرمی داریم؟

برای این که بتوانیم در نقشه راه یادگیری برنامه نویسی، عملکردی مطلوب و بهینه داشته باشیم، علاوه بر مهارت های فنی، به برخی از مهارت‌های نرم هم نیاز داریم. در ادامه شما را با مهم‌ترین این مهار‌ت‌ها آشنا می‌کنیم.

 1. توانایی حل مسئله

  برنامه‌نویسان باید توانایی حل مسائل پیچیده را داشته باشند. این توانایی شامل تفکر منطقی، تجزیه و تحلیل دقیق و توانایی در پیدا کردن راه‌حل‌های بهینه می‌شود.

 2. حافظه دقیق

  برنامه‌نویسان باید قادر باشند به خوبی از جزئیات و اطلاعات مختلف استفاده کنند. حافظه دقیق به آن‌ها کمک می‌کند تا از تجربیات گذشته خود به نحو مطلوبی استفاده کنند.

 3. تنبلی کارآمد

  تنبلی کارآمد به معنای استفاده از ابزارها و روش‌هایی است که کار را ساده‌تر و کارآمدتر می‌کند. برنامه‌نویسان باید توانایی در انتخاب بهترین راه‌حل‌ها را داشته باشند.

 4. خودانگیزشی و استقلال

  برنامه‌نویسان باید توانایی خودمدیریتی و خودانگیزشی کافی را داشته باشند. این امر شامل توانایی کار در محیط‌های مختلف و بدون نیاز به نظارت مستمر است.

 5. پشتکار

  در کار برنامه‌نویسی، ممکن است با مشکلات و خطاهای زیادی مواجه شوید. داشتن پشتکار به شما کمک می‌کند تا هیچ‌گاه ناامید نشده و بتوانید به مسیر پیشرفتتان ادامه دهید.

 6. همدلی

  برنامه‌نویسان باید توانایی درک نیازها و مشکلات کاربران و همکاران خود داشته باشند. همدلی به ارتباطات مؤثر و تیمی کمک می‌کند.

 7. ارتباطات

  توانایی در ارتباط با دیگران به شکل نوشتاری و شفاهی، برای برنامه‌نویسان بسیار مهم است. این امر شامل توانایی در ارائه گزارش‌ها، توضیح کدها، و تبادل اطلاعات با همکاران می‌شود.

 8. کار تیمی

  برنامه‌نویسان باید توانایی کار در تیم را داشته باشند. همکاری با دیگران، تقسیم وظایف .و تعامل با دیگران، برای هر برنامه‌نویسی بسیار لازم است.

 9. توانایی مقابله با استرس

  در محیط‌های توسعه نرم‌افزار، وجود استرس و فشار امری معمول است. برنامه‌نویسان باید توانایی مقابله با استرس را داشته باشند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن از پس انجام کارهایشان برآیند.

 10. توانایی در یادگیری مداوم

  علم کامپیوتر و فناوری به سرعت پیشرفت می‌کند. برنامه‌نویسان باید توانایی کافی برای یادگیری مداوم را داشته باشند تا با تغییرات جدید آشنا شوند.

سخن پایانی
در این مقاله تلاش کردیم که تمامی مراحل یادگیری برنامه نویسی و مقدمات لازم برای ورود به این عرصه را به همراه مهارت‌های نرمی که می‌تواند برای یک برنامه‌نویس کارآمد باشد، به شما معرفی کنیم.
امیدواریم مطالب مطرح شده در این مقاله، در مسیر یادگیری برنامه نویسی، برای شما مفید و موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *