منوی دسته بندی

سوالات مصاحبه برنامه نویس بک اند + نحوه جوابدهی به آن‌ها

به‌عنوان یک برنامه‌نویس بک‌اند، اگر تصمیم دارید وارد بازار کار شوید، حتماً می‌دانید که قبل از پذیرش در هر مجموعه‌ای باید در یک جلسه مصاحبه شغلی شرکت کنید. اما در این جلسه مصاحبه شغلی چه می‌گذرد و چه چیزی انتظارتان را می‌کشد؟ چگونه می‌توانید به خوبی به سوالات مصاحبه برنامه نویس بک اند پاسخ دهید؟

در ادامه با ما همراه باشید تا کمی بیشتر با جلسه مصاحبه شغلی برنامه‌نویسان بک‌اند آشنا شویم.

چگونه برای سوالات مصاحبه برنامه نویس بک اند آماده شویم؟

مصاحبه شغلی برای برنامه‌نویسان بک‌اند (back end) می‌تواند یک تجربه هیجان‌انگیز و البته پراسترس باشد. اما با آمادگی کافی، می‌توانید این تجربه را به فرصتی برای نشان دادن مهارت‌ها و توانایی‌های خود تبدیل کنید. در این مقاله، به شما نکاتی را ارائه می‌دهیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید با اطمینان بیشتری در مصاحبه شغلی شرکت کنید و به خوبی به سوالات مصاحبه برنامه نویس بک اند پاسخ دهید.

مطالعه و مرور مباحث فنی

اولین قدم برای جواب به سوالات مصاحبه برنامه نویسی بک اند، مرور و تسلط بر مباحث فنی است. در این راستا بهتر است که درباره مفاهیم زیر اطلاعات کافی داشته باشد:

 • مطمئن شوید که به زبان‌های برنامه‌نویسی مورد استفاده در شرکت مورد نظر، مسلط هستید. زبان‌های رایج شامل پایتون (python)، جاوا (java)، جاوااسکریپت (javascript)، php، سی شارپ (c#)، دات نت (.NET) و… هستند.
 • درک عمیق از ساختارهای داده و الگوریتم‌ها (مانند مرتب‌سازی، جستجو و پیمایش) برای جواب به سوالات الگوریتمی مصاحبه ضروری است.
 • با مفاهیم پایگاه‌داده‌های رابطه‌ای (SQL) و غیر رابطه‌ای (NoSQL) آشنا شوید. نحوه طراحی و بهینه‌سازی پایگاه‌داده‌ها را نیز مرور کنید.
 • با چارچوب‌ها و ابزارهای مورد استفاده در بک‌اند مانند Django، Spring، Laravel، و Express.js آشنا شوید.

تمرین کدنویسی

بخش مهمی از سوالات مصاحبه برنامه نویس بک اند، شامل چالش‌های کدنویسی است. برای آمادگی در این زمینه بهتر است موارد زیر را درنظر داشته باشید:

 • از سایت‌هایی مانند LeetCode، HackerRank، و CodeSignal برای تمرین کدنویسی استفاده کنید.
 • روزانه چند ساعت را به حل مسائل کدنویسی اختصاص دهید تا مهارت و سرعت شما افزایش یابد.
 • روی نوشتن کد تمیز و خوانا تمرکز کنید و سعی کنید از بهترین شیوه‌ها استفاده کنید.

آمادگی برای سوالات رفتاری

کارفرمایان علاوه بر مهارت‌های فنی، به ویژگی‌های شخصیتی و توانایی‌های نرم (soft skills) شما نیز توجه می‌کنند. آمادگی برای این بخش نیازمند توجه به موارد زیر است:

 • جواب به سوالاتی مانند “درباره خودتان بگویید”، “چرا این شرکت را انتخاب کرده‌اید؟” و “یک چالش کاری که با آن مواجه شده‌اید و چگونه آن را حل کرده‌اید؟” را تمرین کنید.
 • تجربیات خود در زمینه کار تیمی، مدیریت زمان، و حل تعارضات را مرور کنید و آماده باشید که درباره آن‌ها صحبت کنید.
 • از مثال‌های واقعی و مشخص برای پاسخ دادن به سوالات رفتاری استفاده کنید.

تحقیق درباره شرکت

 • شناخت کافی از شرکتی که برای مصاحبه به آن می‌روید، نشان‌دهنده علاقه و انگیزه شماست. برای تحقیق درباره شرکت می‌توانید وب‌سایت شرکت را مطالعه کنید و با محصولات، خدمات، و فرهنگ سازمانی آن‌ها آشنا شوید.
 • همچنین صفحات شرکت در شبکه‌های اجتماعی مانند LinkedIn، Twitter، و Facebook را بررسی کنید تا از آخرین اخبار و فعالیت‌های آن‌ها مطلع شوید.

آمادگی برای روز مصاحبه back end

در روز مصاحبه، موارد زیر را رعایت کنید:

 • لباسی رسمی و حرفه‌ای بپوشید که با فرهنگ شرکت هماهنگ باشد.
 • چند نسخه از نمونه رزومه و نمونه کارهای خود را همراه داشته باشید.
 • سوالاتی که می‌خواهید از کارفرما بپرسید را آماده کنید. این نشان‌دهنده علاقه و تحقیق شماست.

آیا باید بابت مصاحبه شغلی نگران باشیم؟

بدون تردید، شرکت در جلسات مصاحبه شغلی یکی از پر استرس‌ترین تجربیاتی است که بسیاری از افراد در طول زندگی خود یک یا چند بار آن را تجربه کرده‌اند. این‌که نمی‌دانید در این جلسه با چه کسانی مواجه خواهید شد، چه سوالاتی از شما پرسیده می‌شود و سیاست‌ها و خط‌مشی‌های شرکت چگونه است، همگی می‌تواند استرس و نگرانی شما را تشدید کنند.

اما خبر خوب این است که هر روز هزاران نفر در جلسات مصاحبه شغلی پذیرفته شده و به سوالات مصاحبه برنامه نویس بک اند به خوبی جواب می‌دهند؛ بنابراین اصلاً دور از ذهن نیست که شما هم یکی از این افراد باشید. تنها کافیست بدانید وقتی به‌عنوان یک برنامه‌نویس بک‌اند در جلسه مصاحبه شغلی شرکت می‌کنید، چه چیزی در انتظار شماست.

سوالات مصاحبه برنامه نویس بک اند چیست؟

این‌که در یک جلسه مصاحبه چه سوالاتی از برنامه‌نویس بک‌اند پرسیده می‌شود، کاملاً به شرکت و کارفرما بستگی دارد. برخی از شرکت‌ها پروژه‌های بزرگ و مهمی را در دست دارند، اما برخی دیگر با گزینه‌های کوچک‌تری سر و کار دارند. مصاحبه برخی از شرکت‌ها ممکن است شامل مطالب فنی باشد، اما برخی دیگر ممکن است تمرکز بیشتری روی مهارت‌های نرم افراد داشته باشند.

تجربه کسانی که به‌عنوان برنامه‌نویس بک‌اند در جلسات مصاحبه شغلی شرکت کرده‌اند نشان داده است که بیشتر شرکت‌ها و مجموعه‌ها، سوالات مصاحبه برنامه نویس بک اند را به سه دسته تقسیم می‌کنند:

 1. ویژگی‌های فردی
 2. دانش فنی
 3. چالش کدنویسی

در ادامه نگاهی دقیق‌تر به هر یک از این موارد خواهیم داشت.

ویژگی‌های فردی

به طور حتم، برای هر کارفرمایی مهم است که شما به‌عنوان یک برنامه‌نویس، از انعطاف‌پذیری و صبوری لازم برخوردار بوده و مشکلی با انجام کار تیمی نداشته باشید.

احتمالاً تیم مصاحبه‌کننده سوالاتی از این دست را مطرح خواهد کرد:

کمی در مورد خودتان برایمان بگویید.

 • اوقات فراغت خود را چگونه می‌گذرانید؟
 • ترجیح می‌دهید در کنار گروهی از افراد کار کنید یا تنهای کار کردن را بیشتر می‌پسندید؟
 • آیا تمایلی به دورکاری دارید؟
 • وقتی بابت موضوعی ناراحت می‌شوید، معمولاً واکنش‌تان چگونه است؟
 • چگونه با فشار و استرس کاری مقابله می‌کنید؟
 • چگونه با اختلاف نظرها در تیم برخورد می‌کنید؟

دانش فنی

معمولا سوالاتی که دانش فنی شما را می‌سنجند، شامل سوالاتی است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

تفاوت بین REST و GraphQL چیست؟

این سوال از شما می‌خواهد که تفاوت‌های اصلی بین دو رویکرد محبوب برای طراحی API را توضیح دهید. به مزایا و معایب هر کدام اشاره کنید و اگر تجربه کار با هر دو را دارید، آن را بیان کنید.

SOLID چیست و چرا مهم است؟

این سوال مربوط به اصول طراحی شیءگرا است. هر یک از پنج اصل SOLID را توضیح دهید و مثال‌هایی از کاربرد آن‌ها در پروژه‌های خود ارائه کنید.

چگونه می‌توانید کارایی یک کوئری SQL را بهبود بخشید؟

در پاسخ به این سوال، روش‌هایی مانند استفاده از ایندکس‌ها، بهینه‌سازی کوئری‌ها، و تحلیل برنامه اجرایی (execution plan) را توضیح دهید. اگر تجربیاتی در این زمینه دارید، حتماً آن‌ها را بیان کنید.

چه ابزارها و تکنولوژی‌هایی برای مدیریت سرورها و استقرار کدها استفاده می‌کنید؟

این سوال به کارفرما نشان می‌دهد که شما با چه ابزارهایی برای مدیریت و استقرار کدها آشنا هستید. ابزارهایی مانند Docker، Kubernetes، Jenkins و CI/CD pipelines را ذکر کنید و تجربه‌های خود را توضیح دهید.
دقت داشته باشید که این سوالات مربوط به سوالات مصاحبه برنامه نویس بک اند با سابقه یک تا دوسال هستند. اگر می‌خواهید بدانید که سوالات مصاحبه کارآموزی بک اند چگونه است، باید بگوییم که سوالات بسیار ساده‌تر و بنیادی‌تر هستند و نیازی نیست که جواب این سوالاتی را که در این مقاله ذکر شده‌اند، بدانید.

چالش کدنویسی

در این بخش، تیم مصاحبه با طرح یک چالش از شما می‌خواهد که سطح دانش و توانمندی خود را نشان دهید. از شما خواسته می‌شود که برای حل چالش مطرح شده شروع به کدنویسی کنید. البته جای نگرانی وجود ندارد، چون معمولاً سوالات در سطحی هستند که فردی با اطلاعات متوسط به بالا می‌تواند از پس حل کردن آن‌ها برآید.

سوالات درباره تجربه و پیشینه کاری

درباره پروژه‌های اخیرتان بگویید

این سوال از سوالات مصاحبه برنامه نویس بک اند، به کارفرما کمک می‌کند تا بفهمد شما چه نوع پروژه‌هایی را انجام داده‌اید و چه نقش‌هایی در آن‌ها داشته‌اید. در پاسخ، پروژه‌های مهم و مرتبط با شغل مورد نظر را توضیح دهید و بر نقشی که در تیم داشتید، تکنولوژی‌های مورد استفاده و نتایج به دست آمده تمرکز کنید.

چرا تصمیم گرفتید در حوزه برنامه‌نویسی بک‌اند کار کنید و چرا front end را انتخاب نکردید؟

این سوال نشان می‌دهد که شما چرا به این شاخه از برنامه‌نویسی علاقه‌مند هستید. دلایل خود را به صورت روشن و منطقی بیان کنید و از تجربیات گذشته خود برای توضیح علاقه‌تان استفاده کنید.

بزرگترین چالشی که در یک پروژه با آن مواجه شدید چه بود و چگونه آن را حل کردید؟

این سوال نشان می‌دهد که شما چگونه با مشکلات مواجه می‌شوید و از چه روش‌هایی برای حل آن‌ها استفاده می‌کنید. یک مثال خاص از گذشته خود را انتخاب کنید و مراحل حل مسئله را توضیح دهید.

سخن پایانی

در این نوشتار تلاش کردیم که شما را با سوالات مصاحبه برنامه نویس بک اند و نحوه آمادگی برای آن آشنا کنیم. امیدواریم که مطالب مطرح شده توانسته باشد دورنمایی ملموس را از جلسه ی مصاحبه کاری برای شما فراهم آورده باشد.

مصاحبه شغلی می‌تواند استرس‌زا باشد، اما با آمادگی مناسب و استفاده از تکنیک‌های مدیریت استرس، می‌توانید با اطمینان بیشتری در آن شرکت کنید. به یاد داشته باشید که مصاحبه فرصتی برای نشان دادن توانایی‌ها و مهارت‌های شماست. با رعایت نکات ذکر شده، می‌توانید استرس خود را کاهش داده و بهترین عملکرد را در مصاحبه شغلی برنامه‌نویسان بک‌اند داشته باشید. موفق باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *