منوی دسته بندی

7 نکتۀ ساده برای یک مصاحبۀ شغلی حرفه‌ای

موفقیت در مصاحبۀ شغلی به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای اینکه بتوانیم با آمادگی کامل وارد یک مصاحبه شغلی شویم 7 نکته در این مقاله می تواند به شما کمک کند تا در مصاحبه شغلی موفق شوید.

گر چه سطح دانش، تجربه و توانمندی‌های شما نقش اساسی درموفقیت یک مصاحبه شغلی دارد، اما در عین حال نکات ساده ای هستند که توجه به آن‌ها کمک می‌کند تا در مصاحبه استخدامی موفق شوید. اینکه در مصاحبۀ شغلی چه بگوییم؛ چطور رفتار کنیم و حتی در مصاحبه استخدامی چه بپرسیم؛ همگی در موفقیت ما در مصاحبۀ شغلی تاثیرگذار است.

پیشنهاد مطالعه: 6 اشتباه در مصاحبه شغلی که نمی‌گذارد شما استخدام شوید را بشناسید.

۱.با انرژی باشید و لبخند بزنید

وقتی لبخند می زنید نه تنها نشان می دهید که پرانرژی و مشتاق هستید بلکه در شخص مصاحبه کننده هم انگیزه ایجاد می کنید. زمانی که شما به عنوان یک کارجو در گفتگوی شغلی انرژی کافی داشته باشید می‌توانید فضای حاکم بر مصاحبه را برای هدایت مسیر و به کارگیری کلمات و عبارت تاثیرگذار به دست بگیرید. پس باید نشان دهید که برای استخدام در این موقعیت شغلی علاقه‌مندید.

۲.با لباس کاملا رسمی در مصاحبۀ شغلی حاضر شوید

لباسی که شما می‌پوشید پر از نشانه‌های مخفی است. وقتی در زمان مصاحبه لباس غیر رسمی می‌پوشید زبان لباس شما می‌گوید «این قرار اهمیتی برای من ندارد و علاقه‌ای هم به فهمیدن حرف‌های شما ندارم». می‌بینید که لباس‌ها قبل از خودتان شما را به کارفرما معرفی می‌کنند. پس بهتر است لباس رسمی و مرتبی را برای مصاحبه انتخاب کنید.

۳. سر وقت در محل مصاحبۀ شغلی حاضر شوید

وقت‌شناسی یکی از کلیدی‌ترین نکات برای استخدام شماست. به خاطر داشته باشید مصاحبه‌کننده نمی‌خواهد کسی را استخدام کند که می‌خواهد هر روز چند دقیقه دیر سر کار بیاید. پس با به موقع رسیدن به محل مصاحبه وقت شناسی خود را نشان دهید.

۴.درباره محیط کاری مصاحبه از قبل تحقیق کنید

به خاطر داشته باشید مصاحبه‌کننده ممکن است در زمان مصاحبۀ شغلی از شما سوالاتی بپرسد مبنی بر اینکه موقعیت شرکت را در صنعت چگونه می بینید، آیا رقبا را می‌شناسید؟مزایای شرکت چیست و شما چگونه می توانید خود را با اهداف شرکت هماهنگ کنید. بنابراین حتما وضعیت شرکتی که برای مصاحبه شغلی در آن دعوت می‌شوید را  از طریق جستجو در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی آن شرکت بررسی کنید. با کسب اطلاعات لازم بهتر می‌توانید نظر مثبت فرد مصاحبه‌شونده را جلب کنید.

علاوه بر این لازم است قبل از مصاحبه، برای چند نکتۀ مهم آماده شوید. مقالۀ دیگر ما را دربارۀ استراتژی‌های مهم مصاحبه ی شغلی به شما کمک می‌کند.

۵.هرگز دربارۀ محیط کاری قبلی خود بدگویی نکنید

تفاوتی نمی‌کند چقدر موقعیت‌های شغلی‌ قبلی‌تان سخت، خسته‌کننده و احمقانه بوده ‌است. زیرا بد گفتن از کارفرمای قبلی نه‌تنها غیر‌حرفه‌ای است، بلکه نشانه خوبی در مورد شخصیت شما نیست. احتمال زیادی وجود دارد کارفرما بعد از مصاحبه بخواهد با کارفرمای قبلی‌تان برای بررسی سوابق شغلی‌ تماس بگیرد. پس اصلا خوب نیست که پل‌های پشت سرتان را خراب کنید. در واقع بدگویی از محل کار قبلی این شائبه را در ذهن مصاحبه کننده ایجاد می‌کند که شما فردی بدبین هستید و ممکن است از شرکت او نیز در نزد دیگران بدگویی کنید.

۶.از زبان بدن به درستی استفاده کنید

زبان بدن می‌تواند تاثیر بسزایی بر نحوه‌ی برداشت دیگران از شما دریک مصاحبه استخدامی داشته باشد. کارفرمایان به نحوه‌ بیان کلمات، لباس پوشیدن و رفتار شما در طول جریان مصاحبه توجه می‌کنند تا بتوانند درک بهتری از شخصیت شما به دست آورند.

۷. جواب‌های مختصر و مفید بدهید

مدیران و مسئولان منابع انسانی در مصاحبه های شغلی ممکن است سوالات بسیاری از شما بپرسند، این هنر شماست که پاسخ های کوتاه و قاطع کننده بدهید! در واقع زمان فشرده اغلب مدیران منابع انسانی ایجاب می کند شما برای ثاتیرگذاری بیشتر خلاصه صحبت کنید. اما هرجا خواستید درباره موضوعی بیشتر از یک پاسخ ساده ارائه کنید حتما پیش از باز کردن مطلب عنوان کنید که این موضوع نیازمند توضیحات بیشتر که اگر اجازه بدهید خدمت تان ارائه می کنم.

شما هم اگر علاقه دارین با آمادگی کامل وارد بازار کار بشین:

میتونین همین الان در دوره‌ها

کنین، و وارد بازارکار بشین!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *