سوالات متداول

ما به شما در پیدا کردن جواب کمک خواهیم کرد.

عمومی

 • آیا تحصیل در رشته‌های مرتبط الزامی است؟
  خیر، در صورت علاقه به فعالیت در این حوزه می‌توانید رزومۀ خود را جهت بررسی ارسال نمایید، ولی آشنایی اولیه با برنامه‌نویسی ضروری است.
 • آیا برای ورود به مکتب شرایط خاصی وجود دارد؟
  داشتن سن بین ۱۷ تا ۳۵ سال، آشنایی و علاقه‌مندی به مبانی برنامه‌نویسی، و توانایی حداقل 140 ساعت کار در ماه مورد نیاز است. در صورت تمایل به شرکت در دوره‌ی آموزشی و عدم نیاز به شغل در پایان دوره نیز می‌توانید اطلاعات خود را جهت بررسی شرایط ارسال نمایید.
 • آزمون ورودی از چه مباحثی می‌باشد و به چه صورت برگزار می‌شود؟
  آزمون ورودی به صورت آنلاین و رایگان برگزار می‌شود و جهت تعیین سطح افراد بوده و سؤالاتی از هوش و استعداد تحصیلی، زبان انگلیسی،‌ مبانی کامپیوتر، مقدماتی از دوره مربوطه (جاوا، اندروید،پایتون، تجربه کاربری، php،برنامه‌نویسی وب) و … می‌باشد.
 • چه تعداد از خروجی‌های دوره‌های آموزشی-استخدامی مکتب وارد بازار کار شده‌اند؟
  بیش از ۸۰ درصد کاروندانی که تا انتهای دوره در مکتب حضور داشته‌‌ و پس از پایان دوره از شرایط عمومی استخدام برخوردار بوده‌اند، در سازمان‌ها و شرکت‌های فناوری اطلاعات مشغول به کار شده‌اند.
 • آیا مکتب در شهرهای دیگر شعبه‌ای دارد یا آموزش‌ها به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود؟
  در حال حاضر مکتب شعبه‌ای به جز تهران ندارد. در حال حاضر دوره‌های مکتب شریف با حفظ کیفیت آموزش به‌صورت غیرحضوری برگزار می‌شود.
 • کدام دوره را انتخاب کنم؟
  مکتب شریف به دنبال توانمندسازی افراد جهت کار در حوزۀ فناوری اطلاعات است. تنها یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی دلیل توانمندسازی شما نیست. بلکه یادگیری "نحوۀ برنامه‌نویسی" ملاک است. شما بعد از یادگیری برنامه‌نویسی (در قالب یک زبان به‌خصوص) به‌صورت اصولی می‌توانید به راحتی با قواعد یک زبان برنامه‌نویسی جدید آشنا شوید. در حقیقت شرکت‌ها بدنبال استخدام برنامه‌نویس هستند و نه اینکه به دنبال جذب فردی باشند که یک زبان خاص را می‌داند. در دوره‌های مکتب هر آنچه برای ورود به صنعت لازم است را فرا می‌گیرید. زبان برنامه‌نویسی، چهارچوب مربوط به آن، الگوهای طراحی و طراحی پایگاه داده از جمله مواردی است که یک برنامه‌نویس باید بتواند به خوبی با آن کار کند.
 • اصلاً چرا باید برنامه‌نویسی بدانم؟
  در حال حاضر بیشترین فرصت‌های شغلی در ایران و جهان در حوزۀ فناوری اطلاعات است ولی فرد توانمندی که بتواند در این فرصت‌ها استخدام شود بسیار کم است. سایت‌هایی که آگهی شغلی را درج می‌کنند را رصد کنید، به این نتیجه می‌رسید که بیشتر شرکت‌ها در حال استخدام برنامه‌نویس هستند. پس بهتر است زودتر دست به کار شوید.
 • آیا برای برنامه‌نویس شدن باید پیش‌زمینۀ خاصی داشته باشم؟
  به‌صورت کلی برای یادگیری برنامه‌نویسی لازم نیست که پیش‌زمینۀ خاصی داشته باشید. در مکتب از سن 17 تا 35 سال می‌توانند در آزمون ورودی پذیرفته شوند. رشتۀ تحصیلی ۵۰ درصد ورودی‌های مکتب کامپیوتر نبوده و از دیگر رشته‌ها بوده است. البته برای پذیرفته شدن در آزمون ارزیابی عملی مکتب لازم است مفاهیم پایه‌ای برنامه‌نویسی را بدانید و یا با حدود یک هفته مطالعه و تمرین این مفاهیم پایه‌ای را یاد بگیرید.
 • فرآیند ثبت‌نام اولیه تا ثبت‌نام قطعی در مکتب چقدر زمان‌ می‌برد و تا چه زمانی باید منتظر بمانم؟
  مدت زمان این فرآیند ثبت‌نام، آزمون تستی آنلاین، ارزیابی عملی و ثبت‌نام قطعی حدود 2 هفته ممکن است زمان‌بر باشد.
 • من اصلاً برنامه‌نویسی نمی‌دانم. آیا شما دورۀ رایگانی دارید تا با شرکت در آن بتوانم خودم را برای ثبت‌نام در مکتب آماده کنم
  بله. قطعا! در ابتدا به شما توصیه می‌کنیم که در آزمون آنلاین تستی مکتب شرکت کنید. در صورتی که در مرحلۀ بعدی (ارزیابی عملی) پذیرفته نشدید، می‌توانید در دوره‌های مکتب تحت عنوان ((پیش دوره)) شرکت کنید. شرکت در این دوره رایگان است و مدت زمان برگزاری این دوره ۳ هفته می‌باشد.

آموزش

 • مدت زمان و شرایط برگزاری دوره به چه صورت است؟
  مدت زمان دوره ۶ ماه و بین ۲ تا ۳ روز در هفته تشکیل می‌شود و ۳۲۰ ساعت آموزش مفید دریافت خواهید کرد.
 • کلاس‌های آنلاین به چه صورت برگزار می‌شود؟
  کلاس‌ها بصورت آنلاین و تعاملی (کارگاهی) برگزار می‌شود.
 • برنامۀ روزانۀ مکتب شریف به چه صورت است؟
  در حال حاضر کلاس‌های مکتب به‌صورت زنده و تعاملی برگزار می‌شود. حل تمرین زیاد و ممارست برای یافتن پاسخ‌ها در مکتب حرف اول را می‌زند. با توجه به اینکه دوره‌ها به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود عموماً در یک روز بیشتر از ۶ یا ۷ ساعت کلاس برگزار نمی‌شود. قسمتی از کلاس به انتقال مفاهیم اصلی توسط مدرس پرداخته می‌شود. بعد از آن مسائلی برای حل کردن (جنگیدن!) به دانشجویان داده می‌شود. سپس دانشجو به حل مسائل می‌پردازد. مدرس و دستیاران آموزشی دائما به دانشجویان سر می‌زنند و پیشرفت آن‌ها را رصد می‌کنند و آن‌ها را راهنمایی می‌کنند. همچنین امکان پرسیدن سؤالات بعد از کلاس هم میسر است. برای همۀ دانشجویان و مدرس در تلگرام گروهی ایجاد می‌شود و در آنجا سؤالات مطرح می‌شود.
 • آیا به غیر از کلاس در مکتب تمرین داده می‌شود؟
  بصورت معمول حداقل هر دو هفته یکبار (ممکن است هفته‌ای یکبار هم باشد) به دانشجویان تمرین داده می‌شود. هر تمرین باید بصورت آنلاین (جلسۀ یک به یک آنلاین) به دستیاران آموزشی (کمک مدرس‌ها) تحویل داده شود. در این جلسه دانشجو باید به‌صورت دقیق پاسخ تمرین را توضیح دهد. همچنین می‌تواند سؤالات خود را در این جلسه آنلاین بپرسد. این جلسه برای هر فرد بصورت اختصاصی برگزار می‌شود.
 • آیا ممکن است کسی از ادامه دوره جا بماند؟
  تمام تلاش مکتب این است تا شما را به مقصد برساند ولی این منوط به آن است که دانشجو واقعاً تصمیم جدی برای توانمند شدن داشته باشد. در صورتی که در کنار برنامه‌نویسی برنامه‌های تفریحی یا علمی زیادی دارید متأسفانه هنوز برنامه‌نویسی در اولویت شما نیست(!). اگر تصمیم جدی برای حضور دارید حداقل ۳ روز از هفتۀ خود را خالی کنید. عمدۀ کسانی که در مکتب حاضر می‌شود عزم خود را برای کار و تلاش جزم کرده‌اند اما متأسفانه به ندرت کسانی هستند که ادامه دوره به صلاح آن‌ها نیست و از دوره کنار گذاشته می‌شوند.
 • در شرایط متأثر از ویروس کرونا دوره‌های مکتب به چه صورت برگزار می‌شود؟
  در حال حاضر دوره‌های مکتب شریف با حفظ کیفیت آموزش، به‌صورت کلاس آنلاین می‌باشد.

مالی

 • شرایط پرداخت هزینۀ شرکت در بوت‌کمپ‌ها به صورت نقدی هم امکان‌پذیره؟
  بله! اگرچه مدل اصلی پرداخت شهریۀ مکتب ISA هست اما اگر تمایل به مدل پرداخت نقدی دارید، می‌تونید با پرداخت مبلغ 13.8 میلیون تومن (نقدی استخدامی) و یا 12.5 میلیون تومن (صرفاً آموزشی)، به صورت یکجا و قبل از اتمام بوت‌کمپ تسویه رو انجام بدین.
 • شرایط پرداخت شهریه به چه صورته؟ آیا امکان پرداخت شهریۀ اولیۀ دوره‌ها به‌صورت اقساط وجود دارد؟
  بله! شما با کمک مکتب در اصل روی خودتون، مهارت‌هاتون و آیندۀ شغلی‌تون "سرمایه‌گذاری" می‌کنید. مکتب هم برای همراهی مالی با دانشجوهاش فرایند جالبی طراحی کرده. مدل مالی‌مون، پلن ISA هست که می‌تونید در این کلیپ (https://www.instagram.com/tv/CMPwBu0gynt) با فرایندش آشنا بشید. میزان سرمایه‌گذاری شما در ابتدای ورود به بوت‌کمپ، مبلغ 4.3 میلیون تومان هست و مابقی هزینه رو هم مکتب روی شما سرمایه‌گذاری می‌کنه تا بعد از استخدام‌شدن شما این سرمایه‌گذاری مشترک به ثمر بشینه و مابقی مبلغ رو به صورت درصدی از حقوق آینده‌تون (25-30% به مدت 15 ماه) پرداخت کنید. در صورتی هم که تمایل به پرداخت یکجا داشته باشید، پلن‌های جایگزینی وجود داره.

استخدام

 • نحوۀ استخدام و حقوق و مزایا به چه صورت می‌باشد؟
  پس از دورۀ آموزشی رزومۀ شما با همکاری مکتب شریف به دست شرکت‌های فناوری اطلاعات خواهد رسید. همچنین میزان حقوق و مزایا به شرکتی که در آن مشغول به فعالیت خواهید شد، بستگی دارد.
 • فارغ‌التحصیلی و استخدام چه زمانی است؟
  بعد از دورۀ پربار و جدی مکتب، نوبت به انجام یک پروژۀ نیمه‌واقعی می‌رسد تا دانشجو خود را برای ورود به صنعت آماده کند. بعد از انجام پروژه رزومه‌های تک تک افراد توسط کارشناسان استخدام ما بررسی می‌شود و فرد می‌تواند برای شرکت‌ها درخواست همکاری ارسال کند. با توجه به درخواست‌ شرکت‌ها برای جذب نیرو به مکتب، بسته به شرایط رزومۀ دانشجویان را به شرکت‌ها ارسال می‌کند.
 • من قصد استخدام‌ شدن را ندارم. آیا این دوره را به من پیشنهاد می‌کنید؟
  هدف اصلی دوره‌های مکتب آموزش باکیفیت است. مطمئن باشید تا زمانی که آموزش باکیفیت نداشته باشید نمی‌توانید در صنعت فناوری اطلاعات حرفی برای گفتن داشته باشید. پس اگر به دنبال آموزش باکیفیت برنامه‌نویسی هستید تا بتوانید سنگ بنای فکری برنامه‌نویسی خودتان را درست بچینید دوره‌های مکتب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
 • آیا شما مشاورۀ استخدامی هم دارید؟
  خیلی از شرکت‌ها شرایط خاصی دارند و یا نحوۀ استخدام در آن‌ها متفاوت است. بعد از انجام پروژۀ نهایی مشاورین استخدام ما کنار شما هستند و در هر لحظه که نیاز به مشاوره و راهنمایی داشته باشید، به یاری شما می‌آیند. همچنین بعد از استخدام در شرکت در صورتی‌ که در نحوۀ قرارداد بستن و حقوق دستمزد سؤالی داشته باشید مشاوران مکتب در خدمت شما هستند.
 • آیا پس از پایان دوره، مدرک معتبر به کاروندان داده می‌شود؟
  مکتب به همۀ فارغ‌التحصیلان دوره‌ها گواهی پایان‌دوره به زبان فارسی و انگلیسی اعطا می‌کند. لازم به ذکر است که در صنعت فناوری اطلاعات مدرک اصلی توانمندی و تخصص خود فرد است.