چرا دوره بوت کمپ مهم است؟

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که ثانیه به ثانیه در حال پیشرفت و تغییر است. نرم‌افزارهای حمل‌ونقل مانند اوبِر یا نرم‌افزارهای سایر شرکت‌های دیگر مانند اپل و پی‌پال باعث تغییر و تحول بسیاری در زندگی روزمره ما شده است که البته این صنعت مدیون برنامه نویسانی است که در این حوزه فعالیت می‌کنند. ساخت و توسعه نرم افزارها نیازمند مهارت هایی است که باید برنامه نویسان آن را داشته باشند. بدین‌جهت حضور در بوت کمپ می‌تواند یک مسیر مناسب برای برنامه نویسانی باشد که می‌خواهند به‌عنوان یک تولید کننده برنامه وارد بازار کار شوند و در این حوزه فعالیت کنند.

دوره بوت کمپ برنامه نویسی چگونه است؟

مدت‌زمان دوره فشرده بوت کمپ می‌تواند از شش هفته الی دو سال به طول بیانجامد (به ‌طور معمول بین ۱۲ تا ۴۰ هفته است).

با توجه به فشرده بودن این دوره، دو رکن مهم در این زمینه وجود دارد که باید در این برنامه آموزشی باید رعایت شود.

  • سرعت
  • یادگیری فشرده و مؤثر

۱. سرعت

اکثر دانشجویان علوم کامپیوتر یک دوره چهارساله را برای اخذ مدرک می‌گذرانند. دانشجویان دروسی مانند برنامه نویسی، شبکه، سیستم‌عامل و دیگر دروس دانشگاهی را فرا می‌گیرند که برای درک نظری بسیار مفید است؛ اما همه این‌ها باعث نمی‌شود که شما در بازار کار به یک برنامه نویس همه ‌فن‌حریف تبدیل شوید. دوره بوت کمپ باعث می‌شود تا شما مهارت‌هایی را کسب کنید که نسبت به درس‌هایی که در دانشگاه گذراندید متفاوت باشد. به‌عبارتی‌دیگر شما مهارت‌هایی را کسب می‌کنید که در بازار کار کاربرد دارند و نیاز این صنعت را تأمین می‌کند. همین امر باعث ایجاد یک تفاوت جدی بین یادگیری در دانشگاه و دوره بوت کمپ می‌شود. این دوره فشرده یک مسیر مناسب برای شروع کار است.

۲. یادگیری فشرده و مؤثر

بوت کمپ های برنامه نویسی بر روی یادگیری فشرده با اثرگذاری بالا تمرکز دارند و فقط مهارت‌هایی را به کارآموز می‌آموزند که در بازار کار کاربرد دارند. به عبارتی دیگر در این دوره فهرست‌هایی که در برنامه نویسی غیرضروری هستند از لیست آموزشی حذف می‌شوند. همین امر باعث می‌شود تا این دوره نسبت به دوره چهارساله دانشگاهی کوتاه‌تر باشد. تمرکز دوره بوت کمپ برنامه نویسی بر این است که شما بتوانید سرعت بیشتری در یادگیری برنامه نویسی داشته باشید اما این دوره آموزشی مناسب همه نیست. در عوض این دوره برای افرادی طراحی شده است که می‌خواهند در یک بازه زمانی کوتاه مهارت‌های خود را درزمینه برنامه نویسی ارتقا دهند.

بوت کمپ آنچه را که مبتدیان به آن نیاز دارند را آموزش می‌دهد

علاوه بر مزیت سرعت و فشرده بودن در یادگیری برنامه نویسی، شما می‌توانید با دوره بوت کمپ سخت‌ترین مهارت‌های فنی مطابق با آخرین فناوری‌های روز که در جامعه استفاده می‌شود را فرابگیرید. در ادامه ما به آخرین فناوری ها در حوزه بوت کمپ برنامه نویسی اشاره می کنیم.

 

انتخاب زبان برنامه نویسی

یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های ابزار برنامه نویسی، زبان برنامه نویسی است که برنامه نویسان برای شروع کار باید آن را انتخاب کنند. زبان‌های برنامه نویسی زیادی وجود دارد که خیلی از افراد نسبت به انتخاب صحیح آن تردید دارند. این نکته حائز اهمیت است که یادگیری اولین زبان برنامه نویسی باعث می‌شود تا شما سایر زبان ها را بسیار راحت‌تر فرا بگیرید. در این بحث قصد داریم تا بوت کمپ های برنامه نویسی که بسیار کاربردی هستند را معرفی و رده‌بندی کنیم.

۱. روبی

زبان برنامه نویسی روبی برای یک هدف طراحی‌شده است: رضایت و راحتی برنامه نویس. روبی زبان برنامه نویسی است که به‌راحتی قابل خواندن و یادگیری سریع است و برای حل مشکلات و معادله‌های پیچیده طراحی‌شده است. یادگیری روبی نسبت دیگر زبان‌های برنامه نویسی آسان تر است. علاوه بر این روبی به شما پیش‌زمینه خوبی برای یادگیری دیگر زبان های برنامه نویسی می‌دهد. همچنین متن‌باز (open source) بودن روبی باعث استقبال بسیاری از افراد در مهارت های متفاوت شده است.

۲. جاوا اسکریپت

امروزه رابط کاربری وب به‌شدت وابسته به جاوا اسکریپت است تا یک تجربه کاربری روان را برای کاربران به ارمغان آورد. زبان جاوا اسکریپت امروزه برای برنامه نویسانی که قصد دارند فرانت‌اند وب‌سایت خود را برای رابط کاربری بهتر به کار ببرند، مرسوم است. بنابراین اگر شما می‌خواهید تا یک برنامه نویس وب باشید مسلمان به جاوا اسکریپت نیاز دارید. هرچند که شما می‌توانید فقط جاوا اسکریپت را فرا بگیرید اما مهارت و یادگیری در دیگر زبان‌ها باعث می‌شود تا شما به کسی که به چندین زبان مسلط اســت تبدیل شوید. داشتن مهارت و یادگیری زبان‌های برنامه نویسی دیگر دقیقاً همان چیزی است که کارفرما به دنبال آن است. به همین دلیل در اکثر دوره‌های بوت کمپ جاوا اسکریپت به‌عنوان مکمل زبان‌های برنامه نویسی دیگر آموزش داده می‌شود.

۳. پایتون

پایتون زبان برنامه نویسی است که در علم داده و محاسبات علمی رایج است. علاوه بر این شما می‌توانید درزمینه علوم داده فعالیت کنید. چارچوب‌هایی مانند Django و pylons پایتون را به یک زبان برنامه نویسی تبدیل می‌کند که امکان نوشتن برنامه‌های وب با آن امکان‌پذیر باشد.

۴. زبان‌های برنامه نویسی دیگر

زبان های برنامه نویسی دیگر مانند.net،java، C++،php زبان‌های رایج دیگری هستند که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما برخی از این زبان‌ها در دوره بوت کمپ کمتر متداول است.

 

فریم ورک های تحت وب

فریم ورک وب اپلیکیشن ها به برنامه نویسان این اجازه را می‌دهد تا کدهای خود را بسیار سریع‌تر بنویسند. این فریم ورک ها روند کاری را برای برنامه نویسان بسیار آسان می‌کند؛ زیرا باعث می‌شود تا برنامه نویسان کدهای تکراری را که ممکن است چندین بار مورد استفاده قرار دهند را بازنویسی نکنند؛ بنابراین آن‌ها می‌توانند روی ویژگی‌های مدنظر خود متمرکز شوند. اگر شما در حال ساخت یک برنامه وب هستید، فریم ورک وب اپلیکیشن به شما در این زمینه کمک بسیاری می‌کند. دقیقاً همانند زبان‌های برنامه نویسی شما می‌بایست یک فریم ورک را برای یادگیری انتخاب کنید. بسته به زبان‌های برنامه نویسی که شما انتخاب می‌کنید، فریم‌ورک‌های مشهور بسیاری تا کنون ساخته شده‌اند و ما در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

۱. Ruby-on-Rail

زبان مورداستفاده: روبی

Ruby on rail یک وب فریم ویرک کامل است. این اولین فریم ورک وب بود که به‌طور کامل از معماری Model view controller پشتیبانی می‌کرد که هم‌اکنون روش استانداردی برای ساخت و توسعه برنامه‌های وب در نظر گرفته‌شده است و در زبان برنامه ‌نویسی روبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه اغلب فریم ورک های وب ازRuby on rail  الهام می‌گیرند.

 

۲. ExpressJs

زبان مورد استفاده: جاوا اسکریپت

یک فریم ورک وب ساده و کمینه‌گرا (مینیمالیستی) است به این معنی که برنامه‌های کاربردی که از این فریم ورک استفاده می‌کنند توسط آن سازمان‌دهی و ساختاردهی می‌شوند که در روند توسعه برنامه‌ها بسیار کاربردی است. مشکل expressjs این است که ساختار تمام برنامه‌هایی که با این فریم ورک ساخته می‌شوند، متفاوت است. این بدان معنی است که پروژه‌هایی که با استفاده از ExpressJs ساخته‌شده‌اند، ممکن است نیازمند زمان طولانی‌تری برای یادگیری با اجزا و قسمت‌های آن به نسبت دیگر فریم ورک ها باشد.

 

۳. Django

زبان مورداستفاده: پایتون

برخلاف روبی و جاوا اسکریپت مجموعه متنوعی از چارچوب های وب که برنامه نویسان پایتون از آن استفاده می‌کنند وجود دارد. جانگو یکی از محبوب‌ترین چارچوب‌های وب قابل استفاده در پایتون است که دارای کتابخانه‌های شخص ثالث و برنامه نویسان بسیاری می باشد. همچنین جانگو همانند Ruby on rail از الگوی Model view controller پیروی می‌کند. جانگو یک فریم ورک مناسب برای پروژهای بزرگ می‌باشد. بخصوص در پروژه هایی که شامل چندین برنامه نویس است.

pylons و flask چارچوب‌های مختلفی در اکوسیستم پایتون هستند که هرکدام امکانات متفاوتی دارند.Django  یک ساختار تعریف‌شده را به برنامه‌هایی که از این چارچوب استفاده می‌کند، ارائه می‌دهد؛ اما فریم ورک های دیگر آزادی عمل بیشتری برای پیاده سازی روش‌های منحصر به فرد دارد.

 

سیستم کنترل نسخه چیست؟

اکثر برنامه نویسان از ابزار version controller استفاده می‌کنند. این ابزار درواقع پایگاه داده ایی است که به برنامه نویسان این اجازه را می‌دهد تا پروژهای خود را در آن ذخیره کنند. همچنین دیگر برنامه نویسان می‌توانند به‌صورت هم‌زمان بر روی پروژه تغییرات و توسعه موردنظر خود را بر روی کدها انجام دهند؛ بنابراین این ابزار در مراحل ابتدایی ساخت یک پروژه بسیار مهم است. چند ابزار VCS وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

۱. GIT

یک برنامه کامپیوتری است که کدها را مدیریت می‌کند و می‌توانید بفهمید که چه زمانی کدها تغییر داده شده اند. همچنین می‌توان برای به اشتراک‌گذاری کدها از آن استفاده کرد. نرم‌افزار git نه تنها باعث می‌شود که شما از کدهای خود نسخه پشتیبان داشته باشید بلکه به شما کمک می‌کند که با استفاده از قابلیت انشعابی بتوانید برای شروع و توسعه پروژه خود از آن استفاده کنید. هرچند که ابزارهای دیگری در این زمنیه وجود دارد مانند CVS، SNV، Mercurial اما اکثر گروه های حرفه ای از Git برای مدیریت پروژه‌های خود استفاده می‌کنند.

۲.Github

گیت هاب یک سرویس میزبان بر پایه وب است. این پلتفرم از بسیاری از ویژگی‌های Open source و close source پشتیبانی می‌کند. همچنین گیت هاب از پروژه‌هایی که از Git استفاده می‌کنند، پشتیبانی می‌کند. ثبت‌نام در سایت گیت هاب رایگان است و شما می‌توانید به‌عنوان یک برنامه نویس از گیت هاب به‌عنوان محلی برای نمایش انجام کار های خود و پروژه هایی که تا‌کنون انجام داده‌اید، استفاده کنید.

 

مقایسه پایگاه داده ها

۱. PostgresSQL

پستگرس سیستم پایگاه داده متن باز رابطه ایی می‌باشد، به این معنی که داده ها شبیه به یک فایل اکسل هستند. پستگرس یکی از قدرتمندترین و قابل‌اعتمادترین پایگاه داده SQL است. اگر پلتفرم ابری heroku به‌عنوان خدمات میزبانی استفاده می‌کنید، استفاده از پایگاه داده Postgres ساخت برنامه‌های کاربردی را بسیار آسان می‌کند.

۲. Mysql

MYSQL درست همانند PostgresSQL یک پایگاه داده رابطه ای مرسوم است. این بانک اطلاعاتی با پلتفرم‌های وبلاگ نویسی مانند وردپرس و دروپال بسیار خوب کار می‌کند. شرکت‌های مختلفی ازجمله فیس بوک از این پایگاه داده استفاده می‌کنند. حمایت SQL توسط اوراکل مانند شمشیر دو لبه است. به این دلیل که هرچند پشتیبانی این شرکت بزرگ به این معنی است که این فناوری به مدت طولانی پشتیبانی خواهد شد اما بسیاری از برنامه نویسان اعتقاد دارند که نفوذ این شرکت می‌تواند باعث از بین رفتن قدرت مبنع باز این پایگاه داده شود.

۳. Mongo

Mongo یک پایگاه داده NOSQL از نوع غیر رابطه‌ای است. به این معنی که نسبت به Postgret و Mysql تفاوت زیادی دارد. داده‌ها با استفاده از جاوا اسکریپت برای mongoDb نوشته‌ شده‌اند. این پایگاه داده بسیار مقیاس‌پذیر و پویا است که باعث می‌شود شما بتوانید در پروژه‌های پیچیده از آن استفاده کنید.

منبع

دسته بندی‌ها: برنامه نویسی برچسب‌ها: #برنامه نویسی, #بوت کمپ