به توسعه نرم‌افزار خوش آمدید! از آن لذت ببرید.

‌ این احساسات منفی بسیار رایج هستند و ‌شما تنها نیستید. به این مشکل، خود کم‌ بینی می‌گویند؛ احساس همیشگی به حد کافی خوب نبودن یا نداشتن اطلاعات کافی برای انجام درست کاری که به شما محول شده است. هرکسی در برهه ای از زندگی خود این احساسات را تجربه کرده است؛ چه در زندگی شخصی، چه در زندگی حرفه ای و کاری، و این منحصر به فضای توسعه‌ی نرم‌افزار نمی‌شود. این طبیعت آدمی است. موفق‌ترین آدم ها اغلب کسانی هستند که توانسته‌اند این حس منفی را در خود به حداقل برسانند.

در این مقاله قصد داریم از تجربیات مربیان و برنامه‌نویسان استفاده کنیم تا این مشکل را ریشه‌یابی کنیم و گام‌های عملی برای رفع آن برداریم.

چرا شما این حس را دارید؟

توسعه‌ی نرم‌افزار هیچ گاه متوقف نمی‌شود، این یک حوزه وسیع است و در حال بزرگ‌تر شدن هم هست. نه تنها بر تعداد توسعه‌دهندگان نرم افزار افزوده می‌شود بلکه میزان استفاده از نرم‌افزار ها هم رو به گسترش است که این یعنی تقاضای بیشتر برای حضور برنامه‌ نویسان.

این امر به خلق قالب‌ها، زبان‌ها و ابزارهای جدید در این حوزه منجر می‌شود و در نتیجه نیاز بیشتری به یادگیری مطالب و مفاهیم جدید و پیچیده‌تر برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار به وجود می‌آید. با این نوع نگاه، ممکن است شما روحیه‌ی خودتان را به عنوان یک توسعه‌دهنده نرم افزار از دست دهید.

علاوه بر این، رسانه‌ها هم اطلاعات غیر واقعی را درمورد صنایع مربوط به فناوری پخش می‌کنند. به خصوص که حوزه نرم‌افزار، توجهات زیادی را به خود جلب می‌کند. از آن‌جا که اغلب اوقات استارت‌آپ‌های حوزه‌ی فناوری که در رسانه به آن‌‌ها پرداخته می‌شوند با مدیران بسیار خلاق و باهوش به تصویر کشیده می‌شوند جای تعجب نیست که افراد زیادی این گونه تصور کنند که هرگز نمی‌توانند یک توسعه دهنده‌ی خوب باشند.

در حوزه‌ی توسعه‌ی نرم‌افزار افسانه‌هایی وجود دارد که می‌گوید فقط انسان‌های بسیار باهوش می‌توانند آن را بفهمند. شاید این مسئله یک زمانی، در قدیم درست بوده باشد اما امروزه و با توسعه‌ی انواع مختلف زبان‌های برنامه‌نویسی، این امر بسیار ساده‌تر شده است. اگر شما هم این‌طور افسانه‌ها را باور کنید و زیاد از حد روی جزئیات مختلف وسواس به خرج دهید آینده‌ی خود را به مخاطره می‌اندازید و به سطحی از پیشرفت که می‌توانید برسید، نمی‌رسید. حتی شما می‌توانید بیش از آن که روی مهارت و دانش خودتان تکیه کنید، روی پشتکارتان تمرکز کنید.

چگونه با مشکل خود کم‌ بینی یک برنامه‌نویس مقابله کنیم؟

1- در مواجهه با ناراحتی و ناآرامی،‌ آرام باشید.

راز اصلی این مشکل آن جاست که شما دانش خودتان را با دانشی که فکر می‌کنید بقیه‌ی مردم دارند، مقایسه می‌کنید. شما که از نادانسته‌های دیگران مطلع نیستید. این مسئله مانند دنبال کردن صفحات فیس‌بوک و اینستاگرام است. شما در آن‌جا فقط مسافرت‌ها، ماشین‌ها، خانه‌ها و کلا موارد خوشایند زندگی دیگران را می‌بینید اما شما نمی‌دانید که آیا آن‌ها واقعی هستند یا نه و یا این که مشکلات زندگی آن‌ها چیست. شما یک تصویر ایده‌آل از زندگی فیس‌بوکی فردی دیگر را با اصل زندگی خود که ترکیبی از نقاط مثبت و منفی است مقایسه می‌کنید. در دنیای برنامه‌نویسی هم این چنین است. شما موفقیت‌ها و هوش و استعداد دیگران را می‌بینید و با خود فکر می‌کنید که شما نمی‌توانید در آن سطح باشید.

توجه به  نادانسته‌هایمان امری طبیعی است. هیچ‌کدام از ما نمی‌خواهد که بدترین برنامه‌ نویس شرکت باشد. بسیاری از برنامه‌ نویسان عاشق یادگیری هستند و مطالب جدید در حوزه‌ی فناوری اطلاعات و نرم‌افزار هم بسیار زیاد است. پس طبیعتا به این نگاه می‌کنید که چه مطالبی است که شما باید آن‌ها را فرا بگیرید و سپس خود را با افرادی که آن مطالب را می‌دانند مقایسه می‌کنید و می‌پندارید که هیچ‌ گاه نمی توانید یک متخصص و کارشناس شوید. واقعیت این است که شما هیچ‌گاه نخواهید توانست که یک متخصص تمام عیار نرم‌افزار شوید چون همیشه موارد جدیدی برای یادگیری وجود خواهد داشت. همیشه نفراتی هستند که چیزهایی را می‌دانند که شما نمی‌دانید. همیشه برنامه‌ نویسان بهتر از شما وجود خواهند داشت.

نادانسته‌هایتان را بپذیرید و از آن به عنوان سوخت حرکت‌ تان به سمت پیشرفت استفاده کنید.

2. اندیشه‌ی رشد را بپذیرید.

برخی از آدم‌ها فکر می‌کنند میزان هوش ثابت است و تغییر نمی‌کند. این افراد نیاز دارند تا همیشه هوش و لیاقت خود را به دیگران اثبات کنند. آن‌ها عمیقا این نیاز را در خود حس می‌کنند که باید در همه‌ی ابعاد عالی باشند. در این افراد مواجهه با شکست به مثابه‌ی نداشتن هوش و استعداد تلقی می‌شود، پس برای فرار از این مسئله همیشه سعی می‌کنند شرایط یا افراد پیرامونی خود را مقصر شکست‌هایشان جلوه دهند در حالی که این امر به اثبات رسیده است که میزان هوش ثابت نیست و با میزان تلاش و چالش هایی که در مسیر شما قرار میگیرد ارتباط مستقیم دارد؛ نظریه ای که درآن، به موانع به عنوان فرصتی برای یادگیری و پیشرفت نگاه می شود. همانطور که برای تقویت جسم نیاز به ورزش داریم، برای تقویت مهارت های ذهنی هم نیاز به تمرین داریم. برخی فکر می کنند اگر کسی مطلبی را متوجه نشد به خاطر هوش پایین او است در حالی که بسیاری مسائل ذاتا سخت هستند و فرآیند یادگیری آن ها همان چیزی است که باعث ارتقاء هوش می‌شود.

3. مسیر موفقیتتان را دنبال کنید.

ثبت موفقیت هایتان به شما کمک می کند متوجه میزان پیشرفتتان شوید. مثلا می شود در انتهای هر ماه دستاوردهای آن ماه را لیست کنید. مزیت دیگر این کار آن است که میتوانید دستاوردهای جدیدتان را به رزومه‌تان مثلا در لینکدین بیفزائید.

4. کشف کنید که نظر مدیرتان نسبت به شما چیست.

مشکل خود کم بینی زمانی بیشتر می‌شود که شما مدام فکر و خیال می کنید. یکی از کارهایی که باید انجام دهید این است که از خودتان بیرون بیائید. مدیر شما کسی است که به صورت واقعی از توانائی های شما اطلاع دارد. خوب است که از مدیرتان در مورد خودتان این سوالات را بپرسید:

- نظر او نسبت به عملکرد شما چیست؟

- برای پیشرفت شما در کوتاه مدت و بلند مدت (‌بین 3 تا 6 ماه) چه پیشنهاد‌هایی دارد؟

5. کشف کنید که چگونه بهتر یاد می‌گیرید.

هر کسی شیوه ی خود را برای یادگیری دارد. به این فکر کنید که در چند وقت گذشته چه چیزهایی را می‌خواستید یاد بگیرید و کدام روش ها برای شما سودمند تر بوده است. ببینید کدام منابع ( کتاب، ویدیو، دوره ها و...) بهتر می‌تواند شما را به اهدافتان برساند. حتی ممکن است در یک موضوع، یک نوعی از منابع برای شما خوب باشد و در موضوع و مهارت‌های دیگر، یک منبع دیگر.

اما در برنامه نویسی یک اصل مهم وجود دارد و آن این که  بهترین راه پیشرفت در برنامه نویسی تمرین مکرر است. از روش هایی که گفته شد برای ارتقای دانش استفاده کنید و برای تثبیت دانشی که کسب کردید، شروع به تمرین کنید و کد بزنید.

6. اهداف خود را برنامه ریزی کنید.

وقتی هدف مشخص باشد شما می دانید که دقیقا باید دنبال چه چیزی باشید و در کدام حوزه دانش افزایی داشته باشید. حتی وقتی شرکتی که قصد استخدام شدن در آن دارید را مشخص کنید، بهتر می توانید تصمیم بگیرید چه موضوع و زبانی را مطالعه کنید و روی چه مواردی بیشتر وقت بگذارید.

با استفاده از این 6 گام می توانید بهتر و سریعتر به سمت اهدافتان حرکت کنید و مشکل خود کم بینی هم به مرور زمان و با کسب پیشرفت ها درمان خواهد شد.

دسته بندی‌ها: راهنما برچسب‌ها: #برنامه نویسی, #بوت کمپ