بوت کمپ برنامه نویسی به طور خاص مناسب افرادی می‌باشد که به دنبال پیدا کردن شغلی مناسب در حوزه برنامه نویسی مطابق با آخرین فناوری ها هستند. بوت کمپ با استفاده از آموختن مهارت های مهم و جدید در برنامه نویسی باعث ارتقا و رشد نیروی کارمتخصص حرفه ای در بازار کار می‌شود. این حوزه بسیار گسترده است. بوت کمپ به کارآموزان کمک می‌کند تا پس از فارغ التحصیلی از دوره راحت تر استخدام شوند. بوت کمپ همچنین با آموزش های خاص باعث می‌شود که افراد در مقابل چالش هایی جدید قرار گیرند تا باعث آمادگی بیشتر آنها در محیط کار شود.

بوت کمپ های برنامه نویسی در جهان به یک الگوی جدید آموزشی تبدیل شده است که تمرکز آن بر کسب مهارت هایی جدید در دنیای برنامه نویسی بنا شده است. کاروندان انتظار دارند که دسته ایی از مهارت های مهم را بیاموزند و بتواند در مدت زمانی کوتاه کسب تجربه کرده و شغل مناسب خود را پیدا کنند.البته به این نکته باید توجه کرد که بوت کمپ به دلایل زیادی نمی تواند جایگزینی برای دانشگاه‌ ها باشد اما می‌تواند مکمل خوبی برای آموزش سنتی و افرادی که به دنبال گسترش مهارت ها در بحث برنامه نویسی هستند، باشد.

با این حال پرداخت هزینه بوت کمپ می‌تواند برای برخی افراد مشکل است. از طرف دیگر، در کشوری مانند آمریکا شهریه در دانشگاه ها و آموزش سنتی می‌تواند ده ها و یا صد ها هزار دلار در طی چهار سال باشد. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که میانگین شهریه برای بوت کمپ کد نویسی تقریبا معادل 14 هزار دلار برای یک برنامه آموزشی 14 هفته ای است. بسیاری از آکادمی های بوت کمپ کد نویسی دوره های طولانی تری ارائه می‌دهند. اگر شما قصد دارید تا در دوره بوت کمپ کد نویسی شرکت کنید، باید بودجه خود را در نظر بگیرید. این کار کمک می‌کند تا بهترین مسیر را برای موفقیت خود انتخاب کنید. البته باید به این نکته اشاره کنیم که مقدار شهریه دوره های بوت کمپ در موسسات ایران بسیار کم تر از کشور آمریکا است.

برخی از روش های پرداخت شهریه دوره بوت کمپ برنامه نویسی

۱. پرداخت با تعویق

اخیراً برنامه جدیدی برای جذب بیشتر افراد در بوت کمپ کد نویسی شروع شده که طی آن کارآموزان پس از فارغ التحصیلی دوره بوت کمپ هزینه شهریه را پرداخت می‌کنند. اگر یک دانشجو نتواند در آخر دوره فارغ التحصیل شود، هزینه کمتری را پرداخت خواهد کرد. به عبارتی دیگر روش پرداخت معوق به این صورت است که دانشجو در زمان ثبت نام هیچ مبلغی را پرداخت نمی کند و پس از یافتن شغل باید درصدی از درآمد خود را برای تصفیه حساب مبادله کند (این مبلغ به طور معمول بین 30 هزار تا 60 هزار دلار درسال می‌باشد). همچنین اگر دانشجو به هر دلیلی بیکار شد مجبور نیست که به موسسه هزینه ای را پرداخت کند.

موسسه آموزشی لیندا از دیگر مدارسی است که این نحوه پرداخت را استفاده کرده است. به طوری که آنها اجازه می‌دهند تا فراگیر ابتدا بدون پرداخت هزینه دراین دوره شرکت کند. در عوض 17 درصد از درآمد دانشجو در طی 2 سال به موسسه پرداخت می‌شود. همچنین دانشجویان موفق در دوره بوت کمپ کدنویسی بیش از 30 هزار دلار تا یک و نیم برابر هزینه را پرداخت نمی کنند.

۲. پرداخت شهریه با وام های خصوصی

بسیاری از کارآموزان به یک وام دهنده خصوصی اکتفا می‌کنند تا بتوانند هزینه دوره را پرداخت کنند. وام های ارائه شده توسط وام دهندگان خصوصی معمولا دارای شرایط کوتاه مدت است زیرا دوره بوت کمپ کدنویسی نسبت به دیگر گزینه های تحصیلی مانند دانشگاها کوتاه تر است. در نتیجه کارآموزانی که وام خصوصی دریافت می‌کنند باید انتظار پرداخت وام را بین بازه زمانی یک تا سه ساله داشته باشند. وام های خصوصی می‌تواند گزینه خوبی برای دانشجویان دوره بوت کمپ برنامه نویسی باشد که با استفاده از آن بتوانند هزینه مالی دوره را تامین کنند. دانشجویان باید پس از فارغ التحصیلی نسبت به پرداخت وام اقدام کنند. البته باید به این نکته اشاره داشت که وام های خصوصی در اختیار دانش آموزانی که سوابق مالی خوبی ندارند، قرار نمی گیرد.

۳. حمایت مالی کارفرمایان

برخی از کارفرمایان در خارج از کشور از دوره های توسعه مهارت برای کارمندان خود استفاده می‌کنند. به عبارتی دیگر شما می‌توانید از کارفرمای خود بخواهید که بخشی از شهریه دوره بوت کمپ را پرداخت کنند. مزیت این کار برای کارفرمایان این است که باعث می‌شود تا کارمندان موثرتر و کارآمد‌تر ظاهر شوند. قبل از اینکه شما هزینه بوت کمپ را پرداخت کنید، می‌توانید از کارفرمای خود سوال کنید که آیا حاضر به پرداخت شهریه دوره بوت کمپ می‌باشد یا خیر.

مقدار شهریه برای دوره بوت کمپ کد نویسی در آمریکا

متوسط شهریه برای دوره بوت کمپ کد نویسی در آمریکا، مبلغی حدود 13000 دلار است. در حدود 23 درصد کارآموزان برای تأمین مالی در این دوره از وام‌ها و کمک‌هزینه‌ها استفاده کرده‌اند. بوت کمپ برنامه نویسی یک مسیر مناسب را به فراگیران ارائه می‌دهد؛ اما قبل از هر چیز شما باید درباره نکته‌هایی که در بالا ذکر شد تحقیق کنید تا یک بوت کمپ برنامه نویسی مناسب را برای شغل آینده خود انتخاب کنید.