به‌علاوه آشکار است که در آینده با کمبود فرصت مواجه نخواهیم شد. بلکه برعکس، احتمالاً در آینده تقاضای بیشتری برای توسعه‌دهندگان وجود خواهد داشت تا نرم‌افزارهای جدید را توسعه بدهند و یا اینکه مشکلات نرم‌افزارهای موجود را برطرف کنند.

قابلیت دورکاری

دورکاری حتی در حد چند روز در هفته، می‌تواند تعادل خوبی بین کار و زندگی برقرار کند. دورکاری در تمام زمینه‌های کاری ممکن نیست، اما این روش برای توسعه نرم‌افزار بسیار مناسب است. در این روش نیاز به اتلاف وقت در رفت و آمد نیست، مشکل پیدا کردن غذای مناسب برای خوردن در طول روز وجود ندارد، ضوابط شرکت ما را مجبور نمی‌کند تا حتماً در ساعت خاصی محل کار را ترک کنیم و یا بدتر از آن، برای اینکه نفر اول در ترک محل کار خود نباشیم، مجبور نیستیم منتظر بمانیم تا دیگران محل کار را ترک کنند.

تنها چیزی که نیاز دارید، یک اتصال اینترنتی خوب و یک مکان آرام در خانه است (اتاق اختصاصی به‌شدت توصیه می‌شود). شما می‌توانید آنجا بنشینید، کارهای خود را به بهترین شکل انجام دهید و هر مقدار که لازم باشد، زمان صرف کنید. شاید شما دوست داشته باشید در ساعت 11 صبح به پیاده‌روی بپردازید؛ اگر وظایفی که به عهده دارید را به‌خوبی انجام دهید، در برخی موارد، به شما اجازه داده می‌شود که ساعت کاری را به‌طور کامل خودتان انتخاب کنید.

درآمد خوب و منافع اقتصادی

توسعه نرم‌افزار یکی از مشاغلی است که به‌طور کلی درآمد خوبی دارد. به عنوان کارمندی که دورکاری می‌کند، می‌توانید برای یک کشور ثروتمند کار کنید و از مزایای اقتصادی این کار لذت ببرید. البته این موضوع تا حد زیادی به گزینه‌هایی که در دسترس شماست، بستگی دارد. ممکن است یک توسعه دهنده تصمیم  بگیرد که به‌طور آزاد کار کند و به یک شرکت وابسته نباشد. این حالت نیز یکی دیگر از زمینه‌هایی است که شرکت‌ها تمایل دارند پول زیادی برای جذب استعدادها صرف کنند.

فعالیت مستقل یکی از گزینه‌های شماست

با خودتان قرار می‌گذارید که 10 سال برای یک شرکت کار می‌کنید، یک روز به سرتان می‌زند و تصمیم می‌گیرید که شغلتان را ترک کنید؛ چون دیگر شما را راضی نمی‌کند. یا اینکه اخراج می‌شوید و یا شرکت تعطیل می‌شود.

در بسیاری از حرفه‌ها افراد نیاز به کسی دارند تا آن‌ها را استخدام کند، اما در توسعه نرم‌افزار مزیتی وجود دارد که به آن توسعه مستقل می‌گویند؛ که در آن شما اساساً به خودتان تکیه می‌کنید، چیزی را می‌سازید و آن را به دنیا عرضه کرده و می‌فروشید. این چیز می‌تواند یک SAAS ( یا اپلیکیشن تحت وب)، یک اپلیکشین موبایلی، یک نرم‌افزار کامپیوتری و یا حتی یک کتاب در زمینه تخصص شما باشد. همچنین شما می‌توانید از سال‌ها تجربه خود در یک سرمایه‌گذاری جدید استفاده کنید. در این صورت شما تجربیات جدیدی به دست خواهید آورد که می‌توانید آن‌ها را به کارفرمایان آینده نیز ارائه منتقل کنید.

این حرفه محل بروز خلاقیت است

برنامه‌نویسی نقاشی یا طراحی نیست، اما یک حرفه بسیار خلاقانه است. هر بار که شروع به نوشتن یک برنامه می‌کنید، در واقع چیز جدیدی خلق می‌کنید. درست مثل وقتی‌که شما در کودکی بازی لگو (Lego) را انجام می‌دادید.

بسیاری از اوقات شما به کمک تکنولوژی آزمایش و تجربه می‌کنید و به این نتیجه می‌رسید که روش موردنظر خوب نیست؛ بنابراین مسیر دیگری را انتخاب می‌کنید. به همین شکل هر بار که یک برنامه جدید می‌نویسید چیز جدیدی یاد می‌گیرید. این موضوع هرگز خسته‌کننده نیست (مهارت برنامه‌نویسی به خودی خود نباید خسته‌کننده باشد؛ مگر اینکه این شغل از ابتدا برای شما خسته‌کننده بوده باشد - در غیر این صورت نیز شما همیشه گزینه‌ای برای جستجوی یک کار غیر خسته‌کننده خواهید داشت).

کد نویسی یک فعالیت اجتماعی است

حتی اگر فردی 10 ساعت در روز را به‌تنهایی با کامپیوتر بگذراند، گفتن این‌که کد نویسی یک فعالیت اجتماعی است، کاملاً درست است. ما از نرم‌افزاری که توسط مردم ساخته‌ شده است، استفاده می‌کنیم، این مردم دستورالعمل‌ها و راهنمای استفاده از این نرم‌افزار را نوشته‌اند، ما به نرم‌افزار متن‌باز استناد می‌کنیم، با افراد در انجمن‌ها تعامل داریم، بحث می‌کنیم و بیشتر درباره برنامه‌نویسی یاد می‌گیریم و در نهایت، نرم‌افزار را برای مردم ایجاد می‌کنیم. شما با یک تیم کار می‌کنید که ممکن است از جاهای مختلف باشند و یا در اطراف محل شرکت ساکن باشند. شرکت شما ذی‌نفعانی دارد و افراد منتظر عملکرد مثبت شما هستند.

ما برنامه‌نویس‌ها با اشتیاق در کنفرانس‌ها شرکت می‌کنیم و حتی با شجاعت در این کنفرانس‌ها سخنرانی می‌کنیم. مایلیم چیزهایی را در توییتر به اشتراک بگذاریم، نظر بدهیم و صحبت کنیم. ما در GitHub (یک نرم‌افزار مدیریت پروژه تحت وب) به پروژه‌ها ستاره (امتیاز) می‌دهیم، موضوعات جدید مطرح می‌کنیم و برای بهبود کار دیگران پیشنهاد همکاری می‌دهیم. همه این‌ها یک فعالیت اجتماعی است و بهترین بخش آن  این است که شما می‌توانید با سرعت خودتان پیش بروید و  به همان اندازه که می‌خواهید اجتماعی باشید.

شما هر روز چیزهای جدیدی خواهید آموخت

شما هر روز با چالش‌های جدید روبرو خواهید شد. شما مهندسی هستید که بر روی مسائل بسیار پیچیده‌ای کار می‌کنید. بنابراین باید بدانید که چطور مسائل را بسنجید و اگر نمی‌دانید، باید آن را حین کار یاد بگیرید. از شما انتظار می‌رود که هر روز بیاموزید و این بسیار جذاب است زیرا در بازار کار درجا نمی‌زنید و متوقف نمی‌شوید بلکه با گذشت زمان تجربه زیادی نیز کسب می‌کنید. این تجربیات برای شرکت شما، برای شرکت‌های دیگر (اگر شرکتی که در آن کار می‌کنید را تغییر دهید) و حتی برای خودتان (اگر می‌خواهید  مستقل فعالیت کنید) بسیار ارزشمند هستند.

همه‌چیز به شما بستگی دارد

همه افراد فرصت‌های مشابهی دارد. ما به قوی‌ترین سرورها و خدمات در جهان دسترسی داریم. گوشی موبایل شما هزاران بار قدرتمندتر از کامپیوتری است که ناسا برای ارسال افراد به ماه از آن استفاده کرد. فردی در سیبری می‌تواند همان سخت‌افزار را داشته باشد که شخص دیگری در سیلیکون ولی از آن استفاده می‌کند. شما به میلیون‌ها کتاب آنلاین دسترسی دارید. در واقع شما تنها به زمان، تعهد و پشتکار احتیاج دارید تا چیزهایی را که برای انجام کار لازم است، یاد بگیرید. موانع هر روز کاهش می‌یابد. 10 سال پیش چشم‌انداز کاملاً متفاوت بود، حال 10 سال آینده را تصور کنید. شما می‌توانید یک اپلیکیشن بسازید و در زمان بسیار کوتاه و با سرمایه‌گذاری اندکی آن را در سراسر دنیا به فروش برسانید.

دسته بندی‌ها: برنامه نویسی برچسب‌ها: #برنامه نویسی